مقامات آمریکایی روز پنجشنبه خبر دادند که یک محقق چینی را به اتهام جاسوسی در فرودگاه لس‌آنجلس و زمانی که قصد داشت آمریکا را ترک کند، بازداشت کرده‌اند.

بر اساس بیانیه مشترک پلیس فدرال آمریکا و دفتر دادستانی سان‌فرانسیسکو، «شین وانگ» روز هفتم ژوئن (۱۸ خرداد) و زمانی که خود را آماده سوال شدن به هواپیما برای بازگشت به چین می‌کرد، بازداشت شده است.

مقامات گفتند که وانگ در ماه مارس سال ۲۰۱۹ به عنوان یک محقق دارویی وارد آمریکا شد و درصدد تحقیق علمی در دانشگاه سانفرانسیسکو در کالیفرنیا بود.

این مقامات افزودند زمانی که وانگ در فرودگاه تحت بازجویی قرار گفت پذیرفت یک افسر در ارتش چین بوده و توسط آزمایشگاه دانشگاه ارتش استخدام شده است.

مقامات آمریکایی مدعی شدند که ارتش چین به این محقق دستور داده بود تا به بررسی آزمایشگاه دانشگاه سانفرانسیسکو پرداخته و با جمع آوری اطلاعات چگونگی ایجاد آزمایشگاهی مشابه در چین را مورد بررسی قرار دهد.

وانگ به تقلب در ویزا نیز متهم شده و در صورت اثبات اتهامات، با مجازات ۱۰ سال زندان و ۲۵۰ هزار دلار جریمه مواجه خواهد بود.

دولت چین اتهام جاسوسی علیه این محقق چینی را رد کرده است.«هوا چون‌ینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانس مطبوعاتی خود گفت: «آمریکا گفته است که وانگ شین افسر ارتش چین بوده اما من می‌دانم که وی یک محقق در زمینه بیماری‌های قلبی و عروقی بوده است بنابراین من هیچ چیزی نمی‌بینم که وی امنیت و منافع آمریکا را تهدید کرده باشد.»

 

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند