مناف هاشمی درباره اجرای طرح ترافیک در پایتخت اظهارداشت: با لغو اجرای طرح ترافیک از ۱۵ فروردین، با افزایش بار ترافیک در حوزه مرکزی تهران مواجه شده‌ایم به‌طوری‌که  ترافیک از ۴۲ درصد تا ۱۶۷ درصد در برخی روزها در هسته مرکزی شهر بیشتر شده و معتقدم که این مساله در شیوع ویروس کرونا در حوزه مرکزی شهر موثر بوده است.

 وی اظهار داشت: لغو اجرای طرح ترافیک با تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا و به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا صورت پذیرفت که نقطه  مثبت اجرا نشدن طرح ترافیک، کاهش تقاضای سفر با حمل و نقل عمومی به خصوص اتوبوس و مترو بود، بطوری‌که میزان جابه‌جایی مسافر از روزانه ۴ میلیون به ۱ میلیون مسافر کاهش یافت اما در همان ستاد مقرر شد پس از ۲ هفته از اجرای طرح ترافیک، نتایج بررسی و مجددا برای اجرا و یا اجرا نشدن آن تصمیم گیری شود.

معاون شهردار گفت: سرانجام ۱۷ اردیبهشت، وزیر کشور اختیار تصمیم‌گیری در مورد اجرای طرح ترافیک را به شورای ترافیک تهران واگذار کرد که طی ۱۰ روز گذشته جلساتی در این خصوص با حضور شهردار تهران، نماینده وزیر کشور، رئیس شورای شهر و اعضای کمیسیون حمل و نقل و حتی رئیس ستاد کرونای تهران برگزار شد.

 هاشمی افزود: موضوع اجرای طرح ترافیک را بررسی کردیم که نهایتا تصمیم جمعی بر این بود که اجرای محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا به نفع شهر تهران است؛ چرا که جلوی سفرهای کاذب در محدوده مرکزی شهر گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه در شورای ترافیک تصمیم گرفته شد که از ۲۹ اردیبهشت طرح‌های ترافیکی با اعمال برخی تغییرات در تهران اجرایی شود، گفت: اما با توجه به اینکه عید سعید فطر پیش روست و از سوی دیگر عملا پنجشنبه و جمعه‌ها نیز طرح‌های ترافیکی اجرا نمی‌شود برابر تصمیم شهردار تهران مقرر شد اجرای مجدد محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا، از اولین روز پس از تعطیلات عید سعید فطر آغاز شود.

معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه بر اساس تصویب شورای حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران در مرحله اول، زمان اجرای محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا که پیش از این از ساعت ۶:۳۰ دقیقه صبح تا ۱۹ بود و  به ساعت ۸ صبح تا ۱۶ کاهش یافته است، گفت:  همچنین از ساعت ۱۴ به بعد نیز خروج از محدوده‌های ترافیکی رایگان خواهد بود که با توجه به اینکه اکنون زمان کار ادارات از ساعت  ۷ صبح تا ۱۴ منظور شده است، لذا سفرهای کاری در این طرح، مشمول پرداخت عوارض محدوده های ترافیکی نخواهند شد.

به گفته هاشمی روزهای پنج شنبه صرفا طرح محدوده کنترل آلودگی هوا از ساعت ۸ تا ۱۳ اجرا می‌شود. همچنین برای ساکنین محدوده‌های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا نیز تخفیف‌هایی بیش از تخفیف‌های معمول در نظر گرفته شده است که در صورت تصویب شورای اسلامی شهر از ۵۰ تا ۷۰ درصد تخفیف برای ساکنین محدوده های ترافیکی منظور خواهد شد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اجرای طرح‌های ترافیکی از روز بعد از عید فطر قطعی شده است، گفت: تمام تلاش شهرداری و وزارت بهداشت این است که بتوانیم جمعیت در اتوبوس و مترو را کنترل کرده و طرح فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنیم. هر چند که احتمال می‌دهیم در حد پنج درصد تعداد مسافران افزایش یابد، اما قطعا اجرای طرح ترافیک وضعیت مرکز شهر را بهتر می‌کند.

 

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند