سرهنگ مهدی قاسمی در تشریح این خبر اظهار کرد: در پی مراجعه احدی از شهروندان خانم به این پلیس و طرح شکایتی با این عنوان که تصاویر شخصی وی در یک صفحه اینستاگرامی منتشر شده و الفاظ  نامناسب نیز نسبت به وی در زیر این تصاویر درج شده، لذا رسیدگی به موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.

وی اظهار کرد: در بررسی اولیه توسط کارشناسان مشخص شد که تصاویر منتشر شده فقط در تلفن همراه شاکیه نگهداری می‌شده و احتمال اینکه متهم از طریقی به تلفن همراه شاکیه دسترسی پیدا کرده تقویت گردید.

این مقام انتظامی گفت: در تحقیقات تخصصی-تکمیلی و با استفاده  از روش‌های علمی، هویت کاربر مجرم توسط افسر کارشناس پی‌جوی جرایم، شناسایی گردید.

سرهنگ قاسمی بیان کرد: پس از حضور متهم در پلیس فتا مشخص گردید که متهم همسر شوهر سابق شاکیه بوده و به علت اینکه شوهر متهم، خصوصیات مثبت شاکی را به صورت مکرر به متهم گوشزد می‌کرده متهم عصبانی شده و برای انتقام گرفتن از شوهر خود، اقدام به ایجاد این صفحه اینستاگرامی با مشخصات غیر واقعی نموده و با برداشتن تصاویر شاکیه از تلفن همراه شوهرش، آنها را بارگزاری و مطالب توهین‌آمیزی را هم زیر تصاویر نوشته است.

به گزارش روابط عمومی پلیس فتا بوشهر، قاسمی به کسانی که اقدام به انتشار اطلاعات شخصی افراد و توهین نسبت به اشخاص در سایت‌ها و شبکه‌های مجازی می‌کنند، هشدار داد: براساس ماده ۷۴۵ قانون مجازات اسلامی هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت، تصویر و یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر و در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود ،به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

رئیس پلیس فتا بوشهر تأکید کرد: کاربران عزیز توجه داشته باشند در صورت ایجاد مزاحمت یا سوء استفاده از اطلاعات شخصی آن‌ها موضوع را سریعاً به پلیس فتا گزارش کنند و اطمینان داشته باشند که اطلاعات شخصی آن‌ها به صورت محرمانه نزد پلیس فتا و دستگاه قضا خواهد بود. متأسفانه برخی کاربران با تصور اینکه استفاده از نام و شهرت افراد دیگر در این فضای سایبر جرم نیست و برای سرگمی با نام دیگران اکانت، گروه و یا صفحه‌ای ایجاد می کنند، لذا توجه داشته باشند، این کار جرم تلقی شده و عواقب قضایی در پی خواهد داشت.

این مقام انتظامی خاطر نشان کرد: کاربران توجه داشته باشند که جعل هویت و عنوان شخصیت‌های حقیقی و حقوقی در فضای مجازی زیاد اتفاق می‌افتد که سازمان‌ها و شخصیت‌ها می‌توانند این موضوع را رصد و با طرح شکایت در دفاتر خدمات قضایی موضوع را پیگیری کنند.

رئیس پلیس فتا بوشهر تصریح کرد: یکی از معضلات کنونی جامعه ما حفظ حریم خصوصی افراد است که به اشکال مختلف توسط سودجویان و کلاهبرداران نادیده گرفته شده و با سوء استفاده از مصادیق مختلف نقض این موضوع، از قربانیان اخاذی و هتک حیثیت می‌شود، بنابراین هموطنان می‌توانند آخرین و به روزترین آموزش‌های لازم در خصوص استفاده صحیح از ظرفیت‌های فضای مجازی را از طریق سایت پلیس فتا به نشانی اینترنتی www.cyberpolice.ir دریافت کنند.

 

 

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند