بایدن، معاون هشت ساله ریاست جمهوری آمریکا در دولت باراک اوباما در پیامی توئیتری مستقیما به توئیت دونالد ترامپ درباره تحولات اخیر در ایالت میشیگان پاسخ داد.

نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان ۱۳۹۹) در این توئیت معترضان مسلح ایالت میشیگان را حامی گروه‌های نژادپرست و طرفداران میراث برده‌داری در آمریکا خواند.بایدن نوشت: من حرفی که دونالد ترامپ نخواهد زد را می‌زنم: پرچم کنفدراسیون، صلیب‌های شکسته نازی‌ها و دیگر نمادهای نفرت افکنی که در این اعتراضات استفاده شده است، هیچ جایگاهی در آمریکا ندارند. رئیس‌جمهور باید افراد را به تبعیت از فرمان‌های صادر شده فرماندار ویتمر درباره بهداشت عمومی تشویق کند نه اینکه تفرقه‌افکنی کند.

توئیت انتقادی بایدن از ترامپ و حمایت او از «گرچن ویتمر» فرماندار دموکرات میشیگان در حالی مطرح شده که روز پنجشنبه این ایالت صحنه اعتراضات مسلحانه بین معترضان به تمدید قوانین قرنطینه با نیروهای پلیس بود.

صدها معترض که برخی نیز مسلح بودند، در اعتراض به تمدید قوانین قرنطینه در ایالت میشیگان، مقابل ساختمان ایالتی کنگره دست به تظاهرات زدند. آن‌ها که قصد داشتند وارد صحن قانون‌گذاری این ساختمان شوند، خود را به لابی این مجتمع رساندند اما با مقاومت نیروهای پلیس و کارکنان مواجه شده و مجبور به خروج از ساختمان شدند.

به دنبال این فعل و انفعالات، دونالد ترامپ که خود حامی پایان دادن به قرنطینه اعمال شده در ایالتهای امریکایی و عادی کردن اوضاع ناشی از شیوع ویروس کرونا است، از اعتراضات مسلحانه در میشیگان حمایت و از فرماندار آن انتقاد کرد.

رئیس‌جمهور آمریکا در توئیتر نوشته بود: «فرماندار میشیگان باید امتیاز کوچکی بدهد و آتش را خاموش کند.

ترامپ در توصیف این معترضان که مسلسل به‌دست، قصد داشتند وارد ساختمان ایالتی کنگره شوند گفت: این‌ها مردمان بسیار خوبی هستند ولی عصبانی هستند. آن‌ها می‌خواهند به شکلی ایمن دوباره به زندگی بازگردند. با آن‌ها دیدار کنید، با آن‌ها صحبت کنید و به توافق برسید.

حمایت رئیس‌جمهور آمریکا از معترضان میشیگان در حالی مطرح شده که تصاویر منتشر شده در برخی از رسانه‌ها از حمل پرچم کنفدراسیون و صلیب شکسته نازی‌ها در این تجمع مسلحانه حکایت دارد. پرچم کنفدراسیون یادآور جنگ داخلی آمریکا و دوران برده داری در این کشور است.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند