کیانوش جهانپور، سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا در کنفرانس خبری  مجازی با خبرنگاران اظهار داشت:هشدار می‌دهیم موضوع بیماری کرونا جدی است و صرفا اکنون در فاز مدیریتی هستیم.

وی ادامه داد: اگر روند رعایت نکات لازم انجام نشود در هفته آینده با خیز مجدد بیماری و افزایش موارد مبتلا روبرو خواهیم شد و این هشدار بسیار جدی است.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا افزود: تصور برای برخی پیش آمده که با پایان تعطیلات وضعیت عادی است اما وضعیت عادی نیست .

جهانپور ادامه داد: درباره تست های آزمایشگاهی تا امروز ۱۸۹ هزار و ۷۹۰ تست PCR  انجام شده است و از نظ رتبه ایی ایران در دنیا رتبه یازدهم را دارد.

وی  اضافه کرد: از نظر تعداد ابتلا در تعداد کل تا روز گذشته رتبه هفتم در دنیا را داشته ایمو به ازای هر یک میلیون نفر ایران رتبه ۲۹ را در دنیا دارد.

جهانپور افزود: در تعداد مرگ و میر به ازای هر یک میلیون نفر رتبه ۱۳ را در دنیا داریم و از نظر بهبود یافتگان نیز تا روز گذشته رتبه پنجم را داشته ایم.

سخنگوی ستاد ملی مبارز ه با کرونا خاطر نشان کرد: از نظر تعدا موارد کل ابتلا آمریکا رتبه اول را داردو و بیشترین مرگ و میر مربوط به ایتالیاست و ما بعد از چند کشور اروپایی هستیم و از نظر ابتلا ما رتبه ۲۹ را داریم.

وی یاداور شد: ترجیح این است که جامعه عادی مردم به سمت استفاده از ماسک های خانگی بروند. قبلا گفتیم ماسک برای مردم عادی توصیه نمی شود اما اکنون این واژه توصیه نشده را حذف کردیم.

جهانپور اضافه کرد: اگر مجبور هستیم به هر دلیلی از خانه خارج شویم می توانیم از ماسک های خانگی و پارچه ای استفاده کنیم و روش تهیه ماسک خانگی نیز به صورت کلیپ تهیه شده و توسط سازمان غذا و داور اعلام می شود.

جهانپور خاطرنشان کرد: نگرانی جدی داریم که این تصور به وجود آید که برخی فکر کنند با پایان تعطیلات می‌توانند در جامعه حضور پیدا کرده و محدودیتها وجود ندارد اما هشدا می دهیم موضوع هنوز جدی است و صرفا اکنون در فاز مدیریتی قرار داریم.

وی متذکر شد: درباره ارائه خدمات درمانی به اتباع خارجی رویکرد نظام سلامت این است که سلامت جزو موضوع عامه انسانهاست و هر فردی که حداقل در مرزهای ایران تحت پوشش نظام سلامت است و از این حق برخوردار است .

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا بیان داشت: اتباع خارجی به ویژه افغانستانی نیز از این حق بهره مند هستند و اخلا ق اسلامی حکم می کند هر چه برای همه هموطنان خود جاری می کنیم برای همه از جمله اتباغ افغانستانی محفوظ بداریم.

* اتباع خارجی از امکانات برابر درمانی استفاده می‌کنند

جهانپور ابراز داشت: با دستور وزیر بهداشت ارائه خدمات بهداشتی به ویژه مربوط به بیماری کرونا در مراکز دولتی برای اتباع رایگان است. ضمن اینکه ما با توجه به شرایط تحریم که آمریکا ظالمانه انجام داده است ما در این شرایط نیز برای اتباع خارجی ارائه می‌کنیم و حتی اگر بدانیم نیازهای حداقلی مردم رفع شده، این اقدامات ما حتی برای مردم جوامع دیگر حتی مردم آمریکا چون حساب انها از دولت شان با آن رفتارهای غیر بشری که دارد متفاوت است را در نظر می گیریم و این موضوع را قائل هستیم که هر همه گیری جهانی زمانی قابل کنترل است که در قالب اقدامات مشترک باشد.

* در مترو و اتوبوس ماسک بزنید

وی گفت:  با توجه به تغییراتی که در نظر سازمان بهداشت جهانی و مرکز بیماری های واگیر آمریکا حاصل شده  توصیه نزدن ماسک برداشته شده و افرادی که در مترو، اتوبوس و حمل و نقل عمومی حضور پیدا می کنند، از ماسک استفاده کنند.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با کرونا با بیان اینکه ملاک، مصوبات ستاد ملی مبارزه با کروناست که به تأیید رئیس جمهور می رسد،تصریح کرد:ملاک ستاد ملی مبارزه با کروناست و آنچه خروجی این ستاد است قابلیت اجرایی دارد.

*استخدام ۱۰ هزار نیروی جدید

جهانپور درباره استخدام نیرو های جدید در وزارت بهداشت،اضافه کرد: جذب 10 هزار نیروی مطرح شده همان است که در اواخر اسفندماه مطرح شدو  دستور داده شده استخدام انجام شود.از این تعداد 4500 نفر مربوط به پرستاران است که  بقیه نیز مربوط به پزشکان ، مامایی و کادر درمانی است.

وی ادامه داد: اکنون در شرایطی هستیم قرار داریم که حدود 70 میلیون نفر از مجموع بیش از 80 میلیون نفر جمعیت کشور غربالگری شده اند و دو دهم درصد این تعدا مظنون به کرونا بودند که از این درصد نیز تعدادی به بیمارستان ارجاع داده شدند و از این تعداد موارد نیز 31 درصد در بیمارستانها بستری شدندو بقیه نیز در منزل دستور مراقبت و قرنطینه داده شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند