«سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان امشب درباره آخرین تحولات در لبنان و منطقه سخنرانی می‌کند.

این سخنرانی به طور مستقیم از شبکه خبری المنار در حال پخش است.

محورهای مهم سخنرانی سید حسن نصرالله دبیرکل حزب لبنان:

می خواهم درباره ماه شعبان صحبت کنم اما وقوع برخی تحولات در روزهای گذشته در منطقه و کشور لبنان و پیگیری‌ها و مسائل مردم، مرا بر آن داشت تا درباره جنگ علیه کرونا صحبت کنم.

‎جنگ علیه «کرونا» ممکن است طولانی باشد و نمی‌دانیم که تا چه زمانی ممکن است ادامه یابد. از روز اول گفتیم که نبرد با کرونا یک جنگ است که ممکن است طولانی باشد.‎

درباره لبنانی‌های مقیم خارج از کشور، هیچ بحث و جدلی درباره حق اینها برای بازگشت به لبنان در هر شرایط و با وجود هرگونه چالشی وجود ندارد. درباره پرونده بازگشت لبنانی‌ها به لبنان، باید مسئولیت پذیر باشیم و ملت لبنان باید به دولت کمک کنند.

لبنانی ها  در خارج از کشور درخواست می کنند و در مقابل آن، می‌گوییم که باید به این درخواست پاسخ مثبت داده شود. قادر هستیم که با همکاری یکدیگر این مسئله را پشت سر بگذاریم.

موفقیت در انجام این ماموریت ملی بزرگ افتخاری واقعی برای دولت کنونی خواهد بود.می توان به سادگی اقدامات پزشکی و بهداشتی را اتخاذ کرد.‎ لازم است که بازگشت لبنانی‌ها برنامه ریزی شده و امن باشد.‎ نباید شتاب زده عمل کرد بلکه باید با سرعت و جدیت وارد عمل شد.

نباید با موضوع ضعف نظام بهداشتی در برخی دولت‌ها و امکان فروپاشی اجتماعی و امنیتی در این کشورها و امکان وقوع قتل اینها (لبنانی‌های مقیم این کشورها) تساهل به خرج داد.‎

حتی در آمریکا نگرانی از فروپاشی اجتماعی ، امنیتی و بهداشتی وجود دارد‎ چه برسد به برخی کشورهای آفریقایی‎. در نتیجه باید پرونده لبنانی‌های مقیم خارج از کشور را که قصد بازگشت به لبنان دارند را با سرعت حل و فصل کرده و وقت را تلف نکرد. آنطور که من فهمیدم این موضوع نهایی شده و شاهد بیانیه نخست وزیر لبنان در این زمینه بودیم.

لازم است که همه بدون استثناء مساعده و مشارکت واقعی و عملی کنند زیرا این پرونده (لبنانی‌های مقیم خارج) حساس است و نیاز به تلاش‌های بزرگ و سریع دارد‎. خطرات بهداشتی و امنیتی ایجاب می‌کند که لبنانی‌ها برای بازگرداندن هموطنان خارج از کشور شتاب کنند‎.

سودمند است که احساس کنیم ما بخشی از نبرد جهانی علیه ویروس کرونا هستیم.  طبیعی است که لبنانی‌هایی که به کشور باز می‌گردند، تحت معاینه و قرنطینه قرار بگیرند و کسی خلاف این را نگفته است.

طبیعی است که لبنانی‌هایی که به کشور باز می‌گردند، تحت معاینه و قرنطینه قرار بگیرند و کسی خلاف این را نگفته است‎. لازم است که از تجارب سایر کشورها در نبرد با کرونا استفاده کنیم.

‎دولت‌های ناتوان در مقابله با کرونا در چندین کشور جهان مشاهده می‌شوند اما در لبنان به حیث المجموع وضعیت قابل قبول و معقول است و مقابله خوبی با این خطر و چالش در جریان است. دولت تدابیر خوبی در چارچوب شرایط موجود انجام می‌دهد. ‎دولت لبنان مدیریت خوب و قابل قبولی در مقابله با شیوع کرونا دارد.‎

‎ما با هر تصمیمی که دولت در امر مبارزه با کرونا می‌گیرد، مشکلی نداریم و بسیاری از کسانی که خواهان اعلام حالت اضطراری هستند، الزامات اعلام آن را نمی‌دانند.‎

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند