برادر گرانقدرم جناب حجت الاسلام والمسلمین مسیح مهاجری در یادداشتی به نقد سریال پایتخت پرداخته و صداوسیما را بدلیل استفاده از بیت المال برای بخشهایی از آن نکوهش کرده است.

ایشان در یادداشت خود بخشهایی از این مجموعه تلویزیونی را تمسخر دین و مناسک حج خوانده است.

ذیلا دوسه نکته را عرض می کنم:

۱-  بعضی عزیزان که وظیفه شان تبیین معارف دینی است در روزهای کرونایی بدنبال کشف خواص روغن گل بنفشه و عنبرنسارا برای معالجه این بیماری اند. عده ای دیگر هم طناب به کمر خود بسته اند و رفته اند ته چاه آخرالزمان که از کرونا چندتا علائم ظهور صید کنند. خب در چنین شرایطی معلوم است بازار دست چه کسانی می افتد.

۲- اگر روال گذشته پابرجا باشد این سریال با بودجه صداوسیما ساخته نشده و موسسه ای در خارج از تلویزیون آن را ساخته و  صداوسیما آن را یک آگهی می بیند. در کنار دیگر آگهی ها که پولش را می گیرد و به بهشت وجهنمش کاری ندارد و فقط "به فرموده" پخش می کند. و این موسسه هرچه بسازد بی نقص و مصداق این مصرع است:"فحش از دهن تو طیبات است". ضمنا انشالله هزینه اش را بیت المال نمی دهد و همان ۲۰دقیق آگهی اول و وسط سریال خرجش را درمی آورد.

۳- اگر همین محتوایی که در "پایتخت" نمایش داده می شود مثلا در سینما یا سینمای خانگی پخش می شد ، خدا می داند الان چه الم شنگه ای برپا بود. آن  دیالوگی که حجاب مقنعه ای هما به "شست پایی که از سوراخ جوراب بیرون زده" تشبیه می شود، اگر در هر فیلمی جز این نمایش داده می شد الان محشر کبری داشتیم و این کار ، نتیجه نفوذ افراد  لامذهب و سلبریتی های بی حیا و تحت تاثیر فیلمهای قبل از انقلاب و ... معرفی می شد اما فعلا قرار نیست چنین شود.

۴- برای بیرون آمدن مطلب از تلخی، این قصه طنز را برای جناب مسیح مهاجری یادآوری می کنم:

فردی پیش روحانی محل رفت و گفت: من برای تامین معیشت چند یتیم ، جلوی یک مشروب فروشی با صدای بلند تبلیغ می کنم و مردم را به خرید دعوت می کنم. حکم شرعی این کار من چیست. روحانی که دریافته بود او برای کار خلاف خود دنبال توجیه شرعی آمده پوزخندی زد و گفت: صاحب مغازه سودش را می برد،مشتریها هم حال مشروب را می برند، بچه یتیم ها هم از گرسنگی نجات می یابند. و تو می مانی و یک دهان گشاد!

حال صداوسیمای ما هم این وسط مثل همان دادزن است.

۵- عیب می جمله بگفتی هنرش نیز بگوی. انصافا بازی نقی و ارسطو و فهیمه و بهتاش و... فوق العاده نیست؟!

این مطلب برایم مفید است
225 نفر این پست را پسندیده اند