محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران امشب (دوشنبه) در توئیتی در واکنش به اقدامات خشونت آمیز علیه مسلمانان در هند نوشت: ایران موج خشونت سازماندهی شده علیه مسلمانان هند را محکوم می کند.

وی افزود: ایران برای قرن ها دوست هند بوده است. ما به مقامات هندی تأکید می کنیم که رفاه همه هندی ها را تضمین کنند و اجازه شیوع این کشتار بی معنی و احمقانه را ندهند.

وزیر خارجه ایران در این توئیت تأکید کرد: مسیر پیش رو در گفتگوی مسالمت آمیز و برقراری قانون است.

گفتنی است به دنبال اعتراضات گسترده اخیر در هند در اعتراض به قانون جنجالی شهروندی که علیه مسلمانان به شمار می‌رود، خشونت هندوها علیه مسلمانان در این کشور به شدت افزایش یافته است. 

در همین خصوص نیز سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز (دوشنبه) در نشست هفتگی خود در این باره اظهار داشت: ایران با نگرانی اخبار هند درباره جنگ‌ها و اختلافات قومی و مذهبی را در این کشور دنبال می‌کند و از آنچه رخ داده بسیار متاسفیم. هند را کشوری با تساهل مذهبی که هفتاد و دو ملت در آن زندگی می‌کنند و همیشه در کنار هم با آرامش و همزیستی مسالمت آمیز زندگی می‌کنند، می‌شناسیم. اخباری که می‌شنویم خیلی نگران کننده است و امیدواریم هر چه زودتر به خشونت‌ها علیه مسلمانان در هندوستان خاتمه داده شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین اظهار داشت: با درایتی که در بین مقامات هندی سراغ داریم اطمینان داریم مجددا هندوستان را به مقر مسالمت آمیز همه اقوام تبدیل خواهند کرد. این اخبار نگران کننده و ناامید کننده و باعث تاسف است و ایران از کانال‌های رسمی این قضیه را دنبال کرده و امیدواریم هر چه سریع‌تر این خشونت‌ها پایان یابد و ثبات و آرامش به اقلیت‌ها در هند به ویژه مسلمانان باز گردد.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند