رویترز گزارش داد، ویروس کرونا با سرعت بیشتری در حال گسترش است و تعداد موارد ابتلا برای اولین بار در ۶ کشور جهان گزارش شده است. به دنبال مشاهده این موارد بازارهای مالی جهان شاهد سقوط شدید شاخص ها بوده و سازمان بهداشت جهانی سطح ریسک ناشی از این بیماری را به «خیلی بالا» افزایش داده است.

بر اساس این گزارش، قیمت هر بشکه نفت برنت برای تحویل در ماه می در پایان معاملات روز جمعه با ۲ دلار و ۶ سنت معادل ۴ درصد کاهش به ۴۹ دلار و ۶۷ سنت رسید که پایین ترین رقم ثبت شده برای نفت برنت از جولای ۲۰۱۷ تاکنون بود.

قیمت نفت برنت برای تحویل در ماه آوریل نیز در پایان معاملات روز جمعه با یک دلار و ۶۶ سنت معادل ۳.۲ درصد افت به ۵۰ دلار و ۵۲ سنت رسید. همچنین قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا در پایان معاملات روز جمعه با ۲ دلار و ۳۳ سنت معادل ۵ درصد افت به ۴۴ دلار و ۷۶ سنت رسید. این پایین ترین رقم ثبت شده نهایی برای نفت برنت و نفت خام آمریکا از دسامبر ۲۰۱۸ تاکنون است.

در این هفته قیمت نفت برنت حدود ۱۴ درصد کاهش داشت که بدترین عملکرد هفتگی این شاخص از ژانویه ۲۰۱۶ تاکنون بود. نفت خام آمریکا نیز افت بیش از ۱۶ درصدی را تجربه کرد که بیشترین افت هفتگی از دسامبر ۲۰۰۸ تاکنون بود.

شیوع ویروس کرونا همچنین بازارهای بورس جهان را دچار آشفتگی شدید کرده و قیمت فلزات صنعتی و گرانبها را با تطالمات فراوانی مواجه ساخته است. رقم زیان وارده به بازارهای مالی جهان در اثر شیوع ویروس کرونا ۵ تریلیون دلار برآورد شده است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند