به گزارش اسپوتنیک، روزنامه صباح ترکیه به نقل از یک منبع ناشناس اعلام کرد که ارتش ترکیه یک کاروان نظامی متعلق به نیروهای دولت قانونی سوریه در شرق ادلب را هدف حمله قرار داد.

این حمله در حالی صورت گرفت که اوایل روز پنج شنبه، ارتش روسیه از سرنگونی یک فروند پهپاد ارتش ترکیه توسط سامانه پدافند هوایی سوریه خبر داد؛ پهپادی که با نقض حریم هوایی سوریه مواضع ارتش این کشور را هدف قرار داده بود.

در پی آن، خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز به نقل از «رحیم دوگان» فرماندار استان «هاتای» در نزدیکی مرز ترکیه با سوریه، اعلام کرد که تاکنون حدود ۲۲ نظامی ارتش ترکیه در اثر حمله هوایی در استان ادلب سوریه کشته شده‌اند.

دوگان در این باره ادعا کرد: «نیروهای رژیم [سوریه] علیه ارتش ترکیه در ادلب دست به حمله هوایی زدند که در پی این حمله، ۹ تن از نظامیان ارتش ترکیه کشته شدند».

در همین اثناء، دو مقام امنیتی ترکیه نیز از برگزاری یک نشست فوق العاده امنیتی به ریاست «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در اواخر روز پنج شنبه خبر دادند. گفته می‌شود که هدف از برگزاری این نشست فوق العاده، ارزیابی تحولات اخیر در استان ادلب سوریه بود.

«فخرالدین آلتون» مدیر ارتباطات دفتر ریاست جمهوری ترکیه نیز در واکنش به کشته شدن ۲۲ نظامی ارتش ترکیه در درگیریهای نظامی با ارتش سوریه در استان ادلب، ادعا کرد: «خون سربازان قهرمان ما بی جواب نخواهد ماند. فعالیت‌های کنونی ما در میدان [جنگ] سوریه تا قطع ایادی که به پرچم ما دست درازی کرده‌اند، ادامه خواهد یافت».

آلتون با درخواست از جامعه بین المللی برای عمل به تعهدات خود گفت: «این تصمیم گرفته شد که به نظام [سوریه] به همان نحو پاسخ دهیم که با نظامیان ما رفتار کرد. با پشتیبانی حمله هوایی و زمینی، تمام مواضع شناسایی شده رژیم سوریه هدف حمله قرار گرفتند. ما از فرآیند آستانه به ویژه طرف‌ها و جامعه بین الملل می‌خواهیم تا به تعهدات خود عمل نمایند».

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند