در حال حاضر همه گیری کرونا ویروس جدید در کشور چین در حال افزایش است. این ویروس‌ می‌تواند منجر به ایجاد علائمی نظیر تب، سرفه، تنگی نفس شود. گاهی می‌تواند موجب عفونت شدید و حتی مرگ  فرد مبتلا هم شود. این ویروس اولین بار، از حیوانات آلوده‌ای که در کشور  چین خرید و فروش و مصرف می‌شدند به انسان منتقل شده، اما اکنون اکثر موارد ابتلا به وسیله تماس انسان آلوده با فرد سالم است. طریقه ا نتقال ویروس از طریق تماس مستقیم با فردی که دارای علائم ابتلایی به ویروس کرونا است یا به وسیله  قطرات تنفسی و دست دادن امکان پذیر خواهد بود.

ویروس کرونا

مسافرین ورودی از کشور چین اگر از کشور چین آمده اند و دچار علائمی نظیر تب، سرفه، گلودرد یا تنگی نفس شده اند

توصیه های مسافرتیدر بدو ورود به کشور، به پایگاه مراقبت بهداشتی مرزی مستقر در پایانه مراجعه نمایید. مامورین بهداشتی، شما را راهنمایی خواهند کرد.

 کرونا ویروس جدید

تا 14 روز پس از بازگشت سعی کنید در منزل بمانید و چنانچه دچار علائمی از بیماری شدید بلافاصله با تلفنی که در فرودگاه در اختیار شما قرار خواهد گرفت و یا با سامانه 190 تماس بگیرید. همچنین در صورت مراجعه به پزشک، حتما در خصوص سابقه مسافرت خود به چین توضیح دهید.

توصیه های مسافرتی

هنگام عطسه و سرفه با دستمال یا قسمت بالای آستین، دهان و بینی خود را بپوشانید )بلافاصله دستمال را دور انداخته و دست ها را بشویید( و ملاقات و رفت و آمدهای خود را محدود کنید. از تماس با افراد بیمار، بخصوص افرادی که دارای علائمی از این بیماری هستند خودداری کنید. از حضور در فروشگاه های بزرگ و محل های فروش حیوانات زنده یا ذبح شده اجتناب نمایید.

 کرونا ویروس جدید

دست های خود را مرتب به ویژه قبل از غذا خوردن، بعد از توالت یا تماس با حیوانات با آب و صابون یا محلول های ضدعفونی کننده شستشو نمایید. از تماس با حیوانات، فضولات یا بقایای آنها خودداری کنید. در صورت نیاز به مشاوره یا اطلاع رسانی، سامانه تلفنی  ۱۹۰ به صورت شبانه روزی در اختیار شماست.

این مطلب برایم مفید است
35 نفر این پست را پسندیده اند