«دومینیک راب» با وعده حمایت بیشتر از تلاش‌های گوایدو در راستای آنچه او دست‌یابی به صلح و راه‌حل دمکراتیک خواند، مدعی شد: ما تهدیدهای رژیم مادورو علیه دمکراسی را محکوم و با شرکای بین‌المللی برای پایان دادن به بحران ونزوئلا همکاری می‌کنیم.

وی در ادامه اظهارات ادعایی خود افزود: ما از بحران انسانی در ونزوئلا متحیر هستیم. مردم ونزوئلا رنج زیادی را تحمل کرده‌ و شایسته آینده بهتری هستند.

بر اساس این گزارش، گوایدو قرار است با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس هم دیدار کند.

ونزوئلا در دو سال اخیر سخت‌ترین شرایط سیاسی و اقتصادی چند دهه گذشته خود را تجربه کرده است. این کشور که از زمان حضور دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا در کاخ سفید با شدیدترین فشارها و تحریم‌های واشنگتن مواجه شده، در دو سال گذشته توانسته در برابر این فشارها مقاومت کند.

شرایط نامساعد اقتصادی ونزوئلا زندگی را برای مردم این کشور به شدت سخت کرده و سبب مهاجرت بیش از چهار میلیون نفر از این کشور در سال ۲۰۱۹ شد.  

آمریکا پس از مراسم تحلیف مادورو برای دور دوم ریاست جمهوری، او را «غاصب قدرت» خواند و اعلام کرد که وی را به عنوان رییس جمهوری ونزوئلا به رسمیت نمی‌شناسد.  

پس از آن که گوایدو رییس وقت مجلس ملی ونزوئلا در ۲۸ ژانویه (۸ بهمن ماه ۹۷) خود را رییس جمهوری موقت این کشور اعلام کرد، واشنگتن بلافاصله او را به رسمیت شناخت و بیش از ۵۰ کشور دیگر از واشنگتن پیروی کرده و خواستار برگزاری انتخابات دوباره شدند.  

مشکلات شدید اقتصادی برای چند ماه ونزوئلا را به سوی بحرانی سیاسی کشانده است. پیامد بحران اقتصادی در این کشور، کمبود مواد غذایی و دارو، قطعی برق و سیل عظیمی از مهاجرت بوده است.  

 

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند