«میروسلاو لایچاک» در گفت‌وگو با خبرنگاران افزود:‌ گام‌هایی که ایران درباره کاهش تعهداتش در برجام اعلام کرده قابل بازگشت هستند و بازرسی ها از سوی سازمان انرژی اتمی هم در جریان است.

وی با بیان اینکه اروپا از گام پنجم ایران برای کاهش تعهداتش خرسند نیست، تصریح کرد: اما این پایان ماجرا نیست و امیدواریم بتوانیم ایران را به اجرای کامل تعهداتش بازگردانیم.

او همچنین درباره سانحه هواپیمای اوکراین هم به خبرنگاران گفت: باید منتظر شواهد ماند و سپس اظهار نظر کرد.

نشست فوق‌العاده وزیران خارجه اتحادیه اروپا با حضور نمایندگان کشورهای عضو این اتحادیه در حال برگزاری است. این نشست در آستانه اجرای گام پنجم ایران برای کاهش تعهداتش در برجام برگزار می شود.

ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین المللی آمریکا از برجام، تلاش کرد توافق هسته‌ای  را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف‌های اروپایی به تعهدات برجامی، با هدف حفظ بهره‌مندی اقتصادی ایران، گام‌های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی ۶۰ روزه آغاز کرد.

بر این اساس، ایران ۱۵ دی‌ماه با صدور بیانیه‌ای، گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.

براساس این بیانیه، در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، جمهوری اسلامی ایران آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند