علی باقری در برنامه «رهیافت رادیو اقتصاد» ضمن عرض تسلیت شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی اظهار داشت: جنایت آشکار آمریکا را نمی‌توان با هیچ چهارچوب حقوقی مورد ارزیابی و بازخواست قرار داد؛ البته از تمامی ظرفیت‌ها برای این تهاجم رژیم آمریکا که در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و همینطور عرصه‌های دیگر علیه مردم ایران ترتیب داده، باید استفاده کرد.

وی افزود: استفاده از عرصه‌های حقوقی بین‌المللی یکی از این ظرفیت‌هاست که در مناسبات بین‌المللی می‌توان از آن استفاده کرد و رژیم آمریکا را نسبت به اقداماتی که می‌خواهد انجام دهد هزینه‌مند کرد و اجازه نداد این کشور بدون هیچ هزینه‌ای هر اقدامی که فکر می‌کند می‌تواند انجام دهد عملیاتی کند. خوشبختانه در این زمینه بستر‌های مختلفی هم در عرصه مناسبات حقوقی بین‌المللی و هم در عرصه ظرفیت حقوق بشر برای پیگیری اقدام جنایتکارانه رژیم آمریکا وجود دارد.

معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه‌قضائیه تصریح کرد: به‌طور کلی از همان روز جمعه که ترور سردار سلیمانی اتفاق افتاد چند کارگروه در این خصوص تشکیل شد برای اینکه بتوان زمینه‌های جنایت ددمنشانه و آشکار آمریکا را در عرصه‌های حقوقی بین‌المللی و همین‌طور در عرصه حقوق بشر مورد پیگیری قرار داد.

وی تأکید کرد: تاکنون جلسات مختلفی با حضور مسئولان وزارت‌امورخارجه، مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست‌جمهوری، ستاد حقوق بشر و سایر نهاد‌ها برگزار و مباحث جمع‌بندی شد تا در نخستین فرصت این موضوع در عرصه‌های بین‌المللی دنبال شود. آمریکایی‌ها حقوق‌ بین‌الملل را ابزاری برای تحمیل سیاست‌های زیاده خواهانه خود می‌دانند و به آن پایبند نیستند.

باقری یادآور شد: از تمامی ظرفیت‌ها برای احقاق حقوق ملت ایران استفاده خواهد شد که یکی از این ظرفیت‌ها حقوق بین‌الملل است. این جنایت آمریکا در حد حقوق بین‌الملل و بشر قابل توصیف نیست تا گفته شود نقض حقوق بشر اتفاق افتاده بلکه یک جنایت بسیار بزرگ است.

وی با تأکید بر اینکه واکنش ملت ایران و منطقه در برابر جنایت آمریکا درباره ترور سپهبد سلیمانی خود شاهدی صادق بر این مدعاست، خاطرنشان کرد: نباید فکر کرد تنها با اتکا به ظرفیت‌های حقوقی بین الملل می‌توان حقوق ملت ایران را استیفا کرد و از طرفی نباید به این ظرفیت‌ها هم بی‌توجه بود.

معاون امور بین‌الملل و حقوق بشر قوه‌قضائیه در پایان اظهاراتش گفت: واقع مطلب این است که از همه توان و ظرفیت کشور در این عرصه باید استفاده کرد تا اجازه نداد ذره‌ای از حقوق ملت ایران خدشه‌دار شود، حال اگر به هر بهانه‌ای حقوق ملت مورد خدشه قرار گرفت به گونه‌ای باید دشمنان را هزینه‌مند کرد که نتوانند این مسیر را ادامه دهند و حقوق ملت هم استیفا شود.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند