کاخ الیزه گزارش داده «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز سه‌شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران خواستار اجرای کامل برجام از سوی ایران شده است. 

طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، ماکرون در این گفت‌وگوی تلفنی از ایران خواسته به پایبندی کامل به تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای بازگردد.

پیش از این سایت ریاست‌جمهوری ایران هم به مسائل مطرح‌شده در این گفت‌وگوی تلفنی اشاره کرده است.

طبق این گزارش رئیس جمهور ایران با تاکید بر مقاومت ملت ایران در ۲۰ ماه گذشته، تصریح کرد: «در این مدت ایران به  تعهدات خود پای بند بوده و آنچه در ۵ گام اخیر برداشته شده در چارچوب برجام بوده است؛ این در حالی است که طرف مقابل به تعهداتش عمل نکرده و این باعث عدم توازن در برجام شده است.»

روحانی افزود: «هر زمانی که طرف‌های مقابل به تعهدات خود عمل کنند، گام های برداشته شده از سوی ایران قابل بازگشت خواهد بود.»

ماکرون با اشاره به اهمیت برجام، گفت: «فرانسه به تلاش های خود برای حفظ این توافق مهم بین المللی ادامه خواهد داد و از ایران نیز انتظار دارد که در همین جهت حرکت کند.»

دولت جمهوری اسلامی ایران ۱۵ دی‌ماه گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات ایران در برجام را اعلام کرد.

طبق این گام ایران، دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست.

توافق هسته‌ای برجام سال ۱۳۹۴ میان ایران و گروه موسوم به ۱+۵ (پنج کشور عضو دائم شورای امنیت به علاوه آلمان) حاصل شد. 

دولت آمریکا از روز اجرایی شدن این توافق، کارشکنی در اجرای آن را آغاز کرد. واشنگتن سرانجام اردیبهشت‌ماه سال جاری به مشارکت آمریکا در توافق هسته‌ای پایان داد و تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت. 

دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا بعد از خروج از توافق به انجام اقدامات تحریک‌آمیز علیه ایران روی آورده است.

واشنگتن در جدیدترین اقدام در این راستا بامداد جمعه گذشته سردار سپهبد «قاسم سلیمانی»، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را در بغداد به شهادت رساند. 

دولت‌های اروپایی بعد از خروج آمریکا از برجام به هیچ‌یک از وعده‌های خود برای برخوردار کردن ایران از مزایای توافق هسته‌ای عمل نکرده‌اند. این دولت‌ها با ادعاهای دولت ترامپ علیه ایران در زمینه فعالیت‌های موشکی و منطقه‌ای ایران هم‌آواز شده‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند