به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه امروز سه‌شنبه در شهر سوچی اعلام کرد که مسکو چندین بار سازمان پیمان آتلانتیک شمالی را دعوت کرده است تا با یکدیگر علیه تهدیدات واقعی همچون تروریسم مبارزه کنند.

در حالی که نشست سران ناتو امروز (سه‌شنبه) و فردا (چهارشنبه) به مناسبت هفتادمین سالگرد این پیمان در لندن در حال برگزاری است، پوتین بیان کرد که نزدیک شدن ناتو به مرزهای روسیه یک تهدید برای امنیت ملی این کشور محسوب می‌شود.

رئیس‌جمهوری روسیه که در کنفرانسی درباره تحولات نیروی دریایی ملی و صنعت دفاعی این کشور شرکت کرده بود، همچنین اظهار کرد: امروز ما مجبور هستیم اقداماتی را انجام دهیم چراکه گسترش ناتو و زیرساخت‌های نظامی‌اش در نزدیکی مرزهای روسیه یک تهدید بالقوه برای امنیت کشور ما به حساب می‌آیند.

وی یادآور شد که ناتو که در ابتدا توسط 12 کشور تاسیس شد، اکنون 29 عضو دارد و هزینه‌های نظامی این کشورها 70 درصد مخارج نظامی جهانی هستند.

پوتین در ادامه تاکید کرد که جماهیر شوروی دیگر وجود ندارد همانطور که سازمان پیمان ورشو که در واکنش به شکل‌گیری ناتو تاسیس شده بود، نیز وجود ندارد ولی پیمان آتلانتیک شمالی هنوز پابرجاست و در حال گسترش است.

وی با اشاره به اینکه مسکو چندین بار آمادگی خود را برای همکاری با ناتو اعلام کرده است، گفت: ما گام‌های زیادی را به سوی این پیمان برداشته‌ایم و سعی کردیم تا یک برنامه سازنده‌ای را پیشنهاد کنیم.

رئیس‌جمهوری روسیه همچنین اظهار کرد: چندین رویداد مشترک اتفاق افتاد ولی همکاری ما پس از سال 2008 پایان یافت چراکه ناتو بدون در نظر گرفتن منافع کشور ما ، به طور نادرست و حتی بی رحمانه علیه روسیه عمل کرد. در همین راستا روسیه تجهیز کردن نیروهای مسلح خود را ادامه خواهد داد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند