«ینس استولتنبرگ» دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز سه‌شنبه گفت که اروپا برای دفاع از خود نمی‌تواند تنها به کشورهای اروپایی اتکا کند و به حمایت آمریکا هم نیاز دارد.

وی که در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، با ابراز مخالفت با سخنان اخیر «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه درباره «مرگ مغزی ناتو» گفت: «ناتو با مرگ فاصله دارد یا دست کم مغز این سازمان هنوز زنده است.»

استولتنبرگ گفت: «اتحاد اروپایی‌ها نمی‌تواند جایگزین اتحاد ناتو شود و ما به هر دو نیاز داریم. باید این موضوع را بدانیم که به خصوص پس از برگزیت، اتحادیه اروپا نمی‌تواند [به تنهایی] از اروپا دفاع کند.»

وی در ادامه سخنانش به این موضوع اشاره کرد که ۸۰ درصد از هزینه‌های نظامی ناتو از سوی کشورهای غیر اروپایی این اتحاد تامین می‌شود.

رئیس جمهور فرانسه چند روز پیش گفته بود، ناتو به منظور بازیابی حاکمیت نظامی خود باید علیرغم مخالفت‌های لهستان و کشورهای تحت سلطه شوری سابق، مجدداً با روسیه وارد مذاکره شود در غیر اینصورت مرتکب «اشتباه بزرگی» شده است. 

رئیس‌جمهور فرانسه همچنین گفت: «آنچه که در حال حاضر تجربه می‌کنیم، چیزی جز مرگ مغزی ناتو نیست. هیچ شکلی از هماهنگی در تصمیم‌های راهبردی میان آمریکا و شرکای اروپایی این کشور در ناتو وجود ندارد و در حال حاضر شاهد تجاوز بدون هماهنگی ترکیه، یکی از شرکای ناتو، به منطقه‌ای هستیم که منافع ما را در معرض خطر قرار داده است».

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند