«هایکو ماس»، وزیرخارجه آلمان در واکنش به خبر استعفای «سعدحریری»، نخست وزیر لبنان ابراز امیدواری کرده است که این این استعفا به تحلیل و در خطر افتادن وضعیت ثبات در لبنان منجر نشود.

وزیر خارجه آلمان همچنین گفته است که آینده توسعه در لبنان برای کل منطقه تعیین کننده و بسیار مهم است.

هایکو ماس همچنین گفت که امیدوار است تا اعتراضات در لبنان به صورت صلح آمیز برگزار شود، چون لبنان نیازی به خلاسیاسی ندارد.

اظهارات وزیرخارجه آلمان در جریان دیدار با «سامح شکری»، همتای مصر خود بیان شده است.

از سوی دیگر، در واکنش به استعفای نخست وزیر لبنان، وزیر خارجه فرانسه نیز در بیانیه‌ای گفت استعفای «سعد الحریری»، نخست‌وزیر لبنان، بحران این کشور را بسیار جدی می‌کند. «ژان ایو لودریان»، در سخنانی در پارلمان فرانسه گفت از مقام‌های لبنان می‌خواهد اطمینان حاصل کنند وحدت در این کشور حفظ می‌شود.

لودریان همچنین گفت: فرانسه از مقام‌های لبنان می‌خواهد هر کاری را برای اطمینان از ثبات نهادهای مدنی و وحدت لبنان انجام دهند. این حائز اهمیت اساسی است.»

ساعتی پیش از این، «سعد حریری»، نخست وزیر لبنان با حضور در کاخ ریاست جمهوری این کشور، بعبدا، استعفای خود را بطور کتبی به «میشل عون»، رئیس جمهوری لبنان تحویل داد.

گفته شده حریری پس از تحویل استعفای خود، کاخ ریاست جمهوری را بدون هیچ توضیحی ترک کرده است.

حریری پیش از حضور در کاخ ریاست جمهوری لبنان، در سخنانی اعلام کرده بود که من در طی مدت گذشته تلاش کردم که راهی بیابم و به ندای مردم گوش کنم و حامی کشور باشم و امروز به بن بست رسیدم. وی افزود: به کاخ بعبدا برای تقدیم استعفایم به میشل عون رئیس جمهور می روم.

حریری از همه لبنانی خواست که حامی ثبات داخلی باشند و مانع از بحرانی شدن اوضاع اقتصادی شوند.

وی خطاب به سیاستمداران گفت: وظیفه ما پیشگیری از فروپاشی اقتصاد و حمایت از لبنان در آتش مشکلات است. مناصب گذری هستند و مهم کرامت و سلامت کشور است. 

طبق قانون اساسی لبنان رئیس جمهور می تواند که با استعفای حریری مخالفت کند یا از وی بخواهد که دست نگه دارد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند