«مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا روز سه‌شنبه در تماس تلفنی با «توشیمیتسو موتگی» همتای ژاپنی خود به صورت تلفنی درباره هماهنگی دو کشور در موضوع ایران گفت‌وگو کرد.

براساس اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا، پمپئو در این گفت‌وگو بر استحکام اتحاد دو کشور تاکید کرد و دو طرف پیرامون همکاری درباره طیف وسیعی از مسائل امنیتی منطقه و جهان توافق کردند.

به رغم درخواست آمریکا برای پیوستن ژاپن به ائتلاف دریایی این کشور در تنگه هرمز، توکیو تلاش کرده است تا ضمن توجه به منافع ملی خود و روابط دوستانه‌اش با دو کشور ایران و آمریکا، جوانب احتیاط را رعایت کرده و گام‌هایی با درایت بردارد.
آمریکا مدت‌ها است در راستای شکل‌گیری ائتلافی ضدایرانی برای تحقق این هدف تلاش می‌کند، اما تنها معدودی از کشورها از جمله استرالیا، بحرین و انگلستان برای پیوستن به این گروه اعلام آمادگی کرده‌اند.
دو کشور کره جنوبی و ژاپن نیز مواضع خود را محتاطانه اعلام کرده و گفته‌اند لازم است همه جوانب در نظر گرفته شود.
دولت ژاپن دو روز پیش اعلام کرد که در حال بررسی زمان و طول برنامه‌ای جهت اعزام نیروهای دفاع از خود برای کمک به امنیت کشتیرانی این کشور در آب های خاورمیانه است.
شورای امنیت ملی این کشور روز جمعه تصمیم گرفت توکیو به ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا برای اسکورت کشتی‌هایی که از این منطقه عبور می‌کنند، نپیوندد؛ اما قرار شده ژاپن به صورت مستقل برای تامین امنیت کشتی‌های مرتبط اقدام کند.
منابع دولتی گفته‌اند که به دلیل در نظر گرفتن روابط دوستانه دیرینه ژاپن با ایران، این تصمیم گرفته شده است.
مقام ها می‌گویند که این اعزام احتمالی به گردآوری اطلاعات کمک خواهد کرد و احتمالاً به خلیج عمان، بخش شمالی دریای عرب و آب های ساحلی یمن محدود خواهد بود. ژاپن به دلیل روابطش با ایران، برنامه‌ای برای اعزام نیروهای دفاع از خود به خلیج فارس ندارد.
این ماموریت برنامه ریزی شده، احتمالاً شامل اعزام کشتی‌ها و هواپیماهای گشتی نیروی دریایی، نیروهای دفاع از خود از جمله آنهایی که هم اکنون در عملیات ضد دزدی دریایی در خلیج عدن شرکت دارند، خواهد شد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند