درباره رونمایی از زنجیره ۳۰ تایی سانتریفیوژ IR۶ باید گفت که طبق برجام ایران ۸.۵ سال پس از برجام (اواسط سال ۱۴۰۳) می‌توانست این زنجیره را مورد تست قرار دهد اما بدعهدی های اروپایی در کنار نقض آمریکایی برجام باعث شد ایران کاهش تعهدات خود را به صورت گام به گام آغاز کند و بر این اساس ایران در چارچوب گام سوم خود کاری را که باید حدود پنج سال دیگر انجام دهد به جلو انداخت و احتمالا تا پایان مهرماه و در آستانه گام چهارم با بهره برداری از این زنجیره سی تایی که حدود ۳۰۰ سو ظرفیت غنی‌سازی ایران را افزایش می‌دهد اقدام مهمی در عرصه تحقیق و توسعه انجام خواهد داد و در عین حال می توان انتظار داشت ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران نیز افزایش یابد.

مورد دیگر موضوع راه‌اندازی قسمت ثانویه راکتور آب سنگین اراک است. صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در توضیح این موضوع اظهار کرد: راکتور اراک یک قسمت هسته‌ای یا اولیه دارد که شامل قلب راکتور از جمله کالندریا می‌شود که میله‌های سوخت و موادی که باید پرتودهی شوند در آن قرار می‌گیرند همچنین یک قسمت ثانویه دارد که این بخش نیز شامل چند ساختمان با تجهیزات پیچیده و پیشرفته است که مبدل‌های حرارتی برای کند و خنک‌کردن قلب راکتور در آنها قرار دارند. در این قسمت آب سنگین جریان داشته و با عبور از لوله‌ها و دستگاه‌های سردکننده و کندکننده، دمای زیاد خود را که ناشی از تبادلات هسته‌ای داخل قلب است از دست می‌دهد.

وی تاکید کرد: این بخش با توانمندی متخصصان ایران و خارج از موضوع کارگروه ۱+۴ ساخته شده است و تست‌های خود را گذرانده و به‌زودی رونمایی خواهد شد.

اما سومین خبر رئیس سازمان انرژی اتمی به ماشین جابه‌جایی سوخت راکتور اراک مربوط بود؛ دستگاهی شبیه روبات که باید سوخت اولیه و سوخت مصرف‌شده راکتور را که به لحاظ حرارت و تشعشع هسته‌ای بسیار خطرناک است و انسان نمی‌تواند جابه‌جا کند، منتقل کند. در واقع هر مجتمع سوخت به یک قطعه فلزی وصل است تا جرثقیل قطبی ۱۲۰ تن بالای قلب راکتور بتواند مجتمع سوخت را به داخل قلب راکتور منتقل کند، اما بعد از یک سال که سوخت‌ها استفاده شدند به دلیل تشعشع بالایی که دارند نیروی انسانی نمی تواند این کار را انجام دهد و باید از ماشین سوخت برای انتقال آنها استفاده کرد.

این ماشین پیشرفته و مهم در این فرایند روی ریلی بالای سر قلب راکتور قرار می‌گیرد و کار جابه‌جایی سوخت‌های مصرف‌شده را به سمت استخر کناره راکتور انجام می‌دهد. این استخر با ۱۰ متر عمق با آب معمولی پر خواهد شد و سوختی که مصرف‌ شده باید به اینجا بیاید تا خنک شود و تشعشع آن نیز پایین بیاید.

شنیده‌ها حاکی است جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد در کمتر از یک ماه آینده و تا پایان مهلت سوم ۶۰ روزه به اروپایی‌ها، موجی از اقدامات هسته‌ای را رونمایی کند و به بهره‌برداری برساند که این سه مورد بخشی از این موج خواهند بود. به نظر می‌رسد این موج بتواند بیش از گذشته جدیت و توان هسته‌ای تهران را در برابر بی‌عملی اروپا نمایش دهد.

 

این مطلب برایم مفید است
14 نفر این پست را پسندیده اند