سومریه نیوز گزارش داد، ائتلاف الفتح عراق با صدور بیانیه‌ای تأکید کرد: با توجه به توصیه‌های آیت‌الله العظمی سیستانی، مرجعیت عالیقدر شیعیان عراق از رئیس‌جمهور، نخست‌وزیر و رئیس پارلمان این کشور می‌خواهیم تا با پیشنهاد ایشان مبنی بر تشکیل کمیته‌ای جهت تعیین گام‌های عملی در مبارزه با فساد و تحقق اصلاحات، تعامل مثبت داشته باشند و اجازه اطلاع دقیق از اوضاع کنونی را به اعضای این کمیته بدهند.

در این بیانیه آمده است: مرجعیت دینی همواره بر حفظ امنیت ملت عراق تأکید داشته و از نزدیک منافع این ملت را پیگیری می‌کند. ایشان به منظور تحقق آمال و خواسته‌های ملت صبور عراق توصیه‌هایی را به مقامات سیاسی کشور کرده‌اند.

ائتلاف الفتح در ادامه آورده است: ما در ائتلاف الفتح متعهد می‌شویم که با احزاب سیاسی دیگر در عراق همکاری داشته باشیم و تمام تلاش خود را برای وضع قوانین لازم جهت موفقیت این کمیته و اجرای برنامه‌های آن به کار ببندیم.

سید احمد الصافی، نماینده مرجعیت عالی دینی عراق در کربلای معلی در خطبه‌های نماز جمعه بار دیگر پیشنهاد مرجعیت مبنی بر تشکیل کمیته مستقل برای مشخص کردن گام‌های مبارزه با فساد و تحقق اصلاح را تکرار کرد و گفت این پیشنهاد می‌تواند راهی برای حل بحران باشد.

از سوی دیگر، یک منبع امنیتی عراقی شامگاه یکشنبه اعلام کرد که ارتش این کشور برای اولین بار به دلیل ترس از یورش معترضان به مقرهای دولتی در ذی‌قار برای محافظت از این مقرها وارد عمل شد.

وی افزود: نیروهایی از ارتش عراق وارد مرکز شهر الناصریه شده و برای اولین بار به جای نیروهای پلیس حفاظت از تأسیسات دولت محلی را بر عهده گرفتند.

این منبع گفت: این اقدام پس از آن صورت گرفت که اطلاعاتی از قصد برخی معترضان برای یورش به ساختمان فرمانداری در مرکز شهر الناصریه به دست آمد.

پیش از این نیروهای وابسته به وزارت کشور عراق مسؤولین حفاظت از نهادهای دولتی ازجمله ساختمان فرمانداری و شورای استان ذی‌قار را بر عهده داشتند.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند