اما به رغم این پیروزی بزرگ، شاهد اظهارات رسمی سوریه نبودیم حال ممکن است این امر به خاطر ملاحظات امنیتی و یا تاکتیکی باشد؛ اما بشار اسد رییس جمهور سوریه به مهمان خود دیمیتری سابلین معاون پوتین گفت که تغییرات مثبتی در عرصه نظامی و سیاسی سوریه رخ داده است. ارتش سوریه به سمت شهر راهبردی خان شیخون در حال پیشروی است و نیروهای روسیه نیز در مناطق نزدیک آنها هستند و عناصر مسلح به سمت ترکیه در حال فرارند. این مساله را روسیه نیز مورد تاکید قرار داد زمانی که لاوروف تروریستها را تهدید کرد که در صورت حمله به نظامیان روس در ادلب، 'پاسخی سخت' خواهد داد.

از این رو میتوان اینگونه برداشت کرد که تصمیم اخراج تروریستها از خان شیخون از نظر دولت سوریه قطعی و یکسره شده بود و روسیه نیز در همین راستا تلاش می کرد و به این دلیل بود که نظامیان خود را به آنجا اعزام کرد تا ترکیه را تحت فشار قرار دهد؛ زیرا ترکیه پیش از این بارها درخواست ها درباره تجاوزات تروریست ها در ادلب را نادیده گرفته بود.

لاوروف تاکید کرد که نظامیان روسیه در حومه ادلب با همتایان ترک خود در ارتباط هستند و ایست های نظامی ترکیه باید از تجاوز عناصر مسلح به نظامیان روسیه جلوگیری کنند؛ بدین معنا که روسیه درباره همکاری ترکیه در این خصوص به دنبال اخذ تضمین های جدی است.

پاسخ سوریه نیز قاطع بود؛ جنگنده های سوریه روز گذشته یک کاروان نظامی ترکیه ای که عازم کمک به عناصر مسلح در خان شیخون بود، بمباران کرد. چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه وادار شد تا از روس ها کمک بگیرد و خواهان آتش بس شود؛ اما روسیه از زبان ولادمیر جباروف معاون اول کمیته بین الملل شورای روسیه تاکید کرد که عملیات ارتش سوریه علیه تروریست ها در استان ادلب "کاملا قانونی و مشروع" است.

چانه زنی ترکیه این بار ناکام ماند؛ زیرا روسیه برای نخستین بار و تحت فشار متحد سوریه ای خود که از تجاوزات تروریستها و وقت کشی ترکیه به تنگ آمده بود، ترکیه را در مقابل عمل انجام شده قرار داد.

کنترل &#۳۹;خان شیخون&#۳۹; بدون هیچ گونه مبالغه و اغراق، نقطه عطفی در نبرد ادلب به شمار می آید؛ زیرا کنترل آن به معنای مقدمه و زمینه ای برای کنترل معره النعمان و سراقب در شمال و به معنای تحکیم سیطره بر جاده های اصلی به سمت شهرهای مهم در ادلب در چارچوب راهبرد ارتش سوریه است که تاکنون این راهبرد پیروزی های بزرگی مانند پیروزی در حلب و درعا و ریف دمشق به بار آورد.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند