«مولود چاووش اوغلو» وزیر خارجه ترکیه در یک کنفرانس خبری ادعا کرد که هدف ترکیه ایجاد یک منطقه امن در شمال سوریه و پاکسازی این منطقه از اعضای گروهک پ.ک.ک و نیروهای مدافع خلق است.

 

به نوشته روسیا الیوم، وزیر خارجه ترکیه تأکید کرد که توافق منطقه امن با آمریکا «آغاز بسیار خوب» است. او همچنین از برگزاری نشست سه‌گانه ترکیه، روسیه و ایران در ۱۱ سپتامبر آتی در آنکارا در خصوص سوریه خبر داد.

او گفت که ترکیه اجازه نمی‌دهد سرنوشت توافق با آمریکا بر سر ایجاد منطقه امن به سرنوشت «نقشه راه منبج» دچار شود.

«نقشه راه منبج» توافقی است که آمریکا و ترکیه در خرداد ماه ۹۷ برای بیرون راندن نیروهای کرد از شهر منبج و ایجاد گشت‌های امنیتی مشترک، امضا کردند اما این توافق علی رغم اعتراضات بسیار آنکارا هرگز به جایی نرسید و آمریکا نیز همچنان به حمایت خود از نیروهای کرد سوریه ادامه داد.

وزارت دفاع ترکیه روز چهارشنبه (دیروز) در بیانیه‌ای اعلام کرد که با آمریکا بر سر تشکیل یک مرکز مشترک عملیات در ترکیه به منظور هماهنگی امور مربوط ایجاد منطقه امن و اداره آن توافق کرده‌‌اند.

رسانه‌های ترکیه قبلاً گزارش داده‌ بودند آنکارا خواستار ایجاد یک منطقه امن ۳۲ کیلومتری در شمال سوریه است و اصرار دارد که «یگان‌های مدافع خلق» (YPG) از این مناطق پاکسازی شوند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند