به گزارشاسپوتنیک، حافظ السبسی، پسر الباجی قاید السبسی رئیس جمهوری فقید تونس گفت، "پدرش پیش از وفاتش به مردم تونس وصیت کرده بود که متحد باشند و کشور را امانتی در دست آنها خوانده بود.

وی از مردم تونس خواسته برای حفاظت از دستاوردهای انقلاب و روند انتقال دموکراسی در کشور با هم متحد باشند. کشوری که رئیس جمهوری فقید در تحکیم پایه‌های آن و دور نگهداشتنش از سناریوهای آشوب و کودتاها نقش به سزایی داشته است".

حافظ افزود، درمورد سرنوشت انتخابات کشورش نگرانی ندارد به ویژه اینکه رئیس جمهوری پیش از وفاتش از مردم خواسته بود حکم ریاست جمهوری را در این باره اجرایی کنند که به موجب آن احزاب پرونده‌های خود را برای ورود در رقابت‌های انتخابات پارلمانی ارائه دادند.

رئیس جمهوری فقید تونس پیش از این گفته بود که وصیتش برای جوانان کشورش را در قالب پیامی در سال ۲۰۰۹ نوشته است. وی در آن زمان گفته بود:‌ در این پیام وصیتم را برای جوانان خواهید یافت. کشورتان را بشناسید، تونس با بسیاری از کشورها تفاوت دارد و مردمش نیز با بسیاری از ملت‌ها متفاوت هستند از خط مشی‌ که بنیان‌گذاران کشور آن را در پیش گرفتند، منحرف نشوید. ما می‌خواهیم پرچم کشورمان میان ملت‌ها برافراشته باشد.

باجی قاید السبسی، رئیس جمهور ۹۳ ساله تونس که مسن‌ترین رئیس جمهوری جهان بود، روز پنجشنبه پس از انتقال به بیمارستان نظامی تونس در پی وخامت اوضاع جسمانی‌اش درگذشت.

این در حالی است که مراسم تشییع وی امروز با حضور رهبران جهان از جمله امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه و محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین عبدالقادر بن صالح، رئیس‌جمهوری موقت الجزایر و احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب برگزار شد.

جنازه السبسی از کاخ القرطاج در حومه شمالی پایتخت با خودرویی نظامی در میان تدابیر امنیتی شدید به قبرستان الجلاز منتقل شد که اکثر شخصیت‌های سیاسی در آنجا دفن شده‌اند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند