به گزارش روزنامه گاردین، «آلان دونکان» معاون وزیر خارجه انگلیس قبل از مستقر شدن جانسون در خانه شماره ۱۰ انگلیس روز دوشنبه از کابینه دولت استعفا کرد.

دونکان که یکی از منتقدین جدی جانسون در مورد برکناری «کیم داروش» سفیر انگلیس در آمریکا بود، در بیانیه ای علت استعفای خود را دوست نداشتن همکاری با جانسون معرفی کرد.

بعد از افشای سخنان داروش علیه دونالد ترامپ و فشار واشنگتن به لندن برای برکناری وی، دونکان بشدت از سیاست های ضعیف جانسون در برابر آمریکایی ها انتقاد کرد.

معاون وزیر خارجه انگلیس در حالی امروز از کابینه دولت استعفا می دهد که پیش از این دیگر وزرای منتقد جانسون از جمله فیلیپ هاموند وزیر دارایی و دیوید کوگ وزیر دادگستری استعفا کرده بودند.

طبق برنامه های معرفی شده قرار است چهارشنبه این هفته بوریس جانسون به عنوان نخست وزیر جدید انگلیس معرفی شود.  

در کنار استعفای وزیر دادگستری و دارایی انگلیس، شش تن از نمایندگان حزب محافظه کار انگلیس اعلام کردند در صورت انتخاب جانسون به عنوان نخست وزیر آتی آنان حزب محافظه کار را ترک خواهند کرد و به حزب لیبرال دموکرات خواهند پیوست.

بوریس جانسون، وزیر سابق خارجه بریتانیا و شهردار سابق لندن، چهره کارزار سال ۲۰۱۶ برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بود. و در تیر ماه سال گذشته به دلیل اختلاف با ترزا می از مسوولیت تصدی وزارت خارجه کناره گرفت.

وی پس از برکناره گیری مورد حمایت رییس جمهوری آمریکا قرار گرفت و اکنون نیز پشتیبان نخست وزیری جانسون است.

ترامپ پیشتر گفت که اگر جانسون کاندیدای نخست‌وزیری این کشور بتواند پیروز شود، اقدامات مهمی خواهد کرد و روابط لندن و واشنگتن بسیار خوب خواهد شد.

وی افزود : من از بوریس جانسون خوشم می‌آید. فکر می‌کنم آن (برگزیت) را درست می‌کند. او فرد متفاوتی است اما می‌گویند من هم فرد متفاوتی هستم.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند