براساس آخرین داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، ‌روز آینده در سواحل خزر،  بخش‌هایی از استان‌ اردبیل، جنوب سیستان و بلوچستان و شمال هرمزگان‌، بارش باران‌ گاهی با رعد و برق پیش‌بینی می‌شود.

‌فردا در جنوب سمنان، تهران، البرز، قم، اصفهان، یزد، جنوب غرب کشور و استان مرکزی وزش باد شدید گاهی گرد و خاک خواهیم داشت.

روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده، با شمالی شدن جریانات در سواحل خزر، در دامنه‌های البرز، بخش‌هایی از اردبیل و شمال آذربایجان شرقی، افزایش ابر، بارش باران، گاهی‌ رعد و برق و وزش باد شدید موقت پیش‌بینی می‌شود.

روز شنبه در شمال هرمزگان، کرمان، شرق فارس و جنوب سیستان و بلوچستان رشد ابر، رگبار باران و رعد و برق پیش‌بینی می‌شود.

در پنج روز آینده وزش باد شدید گاهی همراه با گرد و خاک و کاهش دید افقی‌ در زابل خواهیم داشت.

از شنبه پیشِ رو تا پایان هفته، در اغلب مناطق ‌افزایش نسبی دما، جو آرام و ماندگاری هوای گرم پیش‌بینی می‌شود.

در دو روز آینده در سواحل دریای خزر و اردبیل افزایش ۴ تا ۶ درجه‌ای دما پیش‌بینی می‌شود و روزهای شنبه و یکشنبه ۶ تا ۱۰ درجه کاهش دما نسبت به روز جمعه ‌در این مناطق‌ خواهیم داشت.

از شنبه تا دوشنبه هفته آینده شمال و مرکز خلیج فارس همچنین دریای خزر مواج است

* توصیه‌ها در فصل گرم

از امروز تا روزهای پایانی هفته آینده، با استقرار الگوی گرم تابستانی، جوی پایدار در اغلب شهرهای کشور حاکم خواهد شد که به افزایش ۴ تا ۶ درجه‌ای دما می‌انجامد.

امروز و روزهای ‌جمعه و شنبه در سواحل دریای خزر، اردبیل و خراسان شمالی، افزایش‌ ۴ تا ۸ درجه‌ای دما و ‌روزهای یکشنبه و دوشنبه، کاهش محسوس دما به طور میانگین ‌بین ۶ تا ۸ درجه پیش‌بینی می‌شود، همچنین‌ از سه‌شنبه آینده  افزایش دما در مناطق مذکور پیش‌بینی می‌شود.

در این راستا ضرورت دارد مدیریت در مصرف بهینه حامل‌های انرژی و مصرف آب مورد توجه باشد.

در راستای جلوگیری از گرمازدگی، ‌سالمندان، بیماران تنفسی و قلبی عروقی و کودکان، از حضور در فضای باز در ساعات پیک گرما خودداری کنند.

 شرایط فصلی گاهی موجب وزش باد نسبتاً شدید می‌شود بنابراین ضرورت دارد در خصوص احتمال آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع تمهیدات لازم به عمل آید.  

آسمان تهران فردا صاف تا کمی ابری ‌پیش‌بینی می‌شود؛ بیشینه و کمینه دما فردا در تهران ۴۱ و ۲۸ درجه خواهد بود.

کاربران همچنین می‌توانند وضعیت جوی تعدادی از استان‌ها را در ۵ روز آینده در جداول زیر مشاهده کنند.

فردا اهواز با بیشینه دمای ۴۸ درجه بالای صفر گرم‌ترین مرکز استان خواهد بود.

روز آینده همدان با کمینه دمای ۱۴ درجه بالای صفر خنک‌ترین مرکز استان خواهد بود.

میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی (مهرماه ۹۷) تا ۱۶ تیرماه امسال ۳۱۲ میلی‌متر ثبت شد، میزان بارش در سال گذشته در این بازه زمانی ۱۵۹.۲ میلی‌متر بود که بارش سال جاری ۹۵.۹ درصد بیشتر از سال گذشته است.

میانگین بلندمدت بارندگی کشور در بازه زمانی مذکور ۲۲۳.۴ میلی‌متر بوده است که بارش سال جاری ۳۹.۷ درصد بیشتر از سال بلندمدت است.

بیشترین میزان بارش در هفته چهل و یکم سال زارعی متعلق به منطقه کارکنده در استان گلستان به میزان ۹۷.۷میلی‌متر بوده است.

میانگین گرم‌ترین منطقه شوش در استان ایلام به میزان ۴۸.۸درجه سلسیوس و میانگین خنک‌ترین منطقه کنارک در استان سیستان و بلوچستان به میزان ۷.۴درجه سلسیوس بوده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند