آسوشیتدپرس گزارش داد، پیش از این بازرسان ردی از آنچه گمان می‌رفت محصول جانبی یک عامل اعصاب یا گاز سمی باشد در یک موسسه تحقیقاتی این کشور پیدا کردند.

دبیرکل سازمان منع تسلیحات شیمیایی در گزارشی به شورای اجرایی این نهاد گفت، اواخر سال گذشته در مرکز مطالعات و تحقیقات علمی در منطقه برزه در شمال دمشق ردی پیدا شد.

سابین نولکه، نماینده کانادا در این سازمان در سخنانی اظهار داشت، با توجه به یافته‌ها و گزارش‌هایی درباره از میان بردن تجهیزات و مهمات برای اینکه تحقیقات و بررسی در مورد آنها انجام نشود، این ایده شکل گرفته که اظهارات غلط در این زمینه مطرح شده و مدارک احتمالی نابود شده است و این احتمال هشداردهنده وجود دارد که تلاش برای دستیابی به مواد دسته یک شیمیایی ادامه یافته است.

"دسته یک شیمیایی" به موادی که ذاتاً سلاح شیمیایی است یا در ساخت چنین تسلیحاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اطلاق می‌شود و شامل سارین، وی‌ایکس و خردل گوگرد است.

ادعاها در این زمینه در شرایطی مطرح می‌شود که دولت سوریه از انهدام ذخایر تسلیحات شیمیایی خود در عملیاتی بین‌المللی خبر داده است.

همچنین تیم مشترکی از سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی سال ۲۰۱۵ گروه افراطی داعش را به اجرای حمله‌ای با گاز خردل متهم کردند و دوباره این گروه در سپتامبر ۲۰۱۶ به استفاده از چنین تسلیحات مرگباری در حلب متهم شد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند