به گزارش تلویزیون دولتی یونان، میتسوتاکیس تنها اندک‌زمانی پس از اعلام پیروزی حزبش، حزب محافظه‌کار "دمکراسی نو"، در انتخابات پارلمانی یونان به عنوان نخست‌وزیر جدید این کشور سوگند یاد کرد.

پروکوپیس پاولوپولوس، رئیس جمهوری یونان، پس از مراسم ادای سوگند نخست‌وزیر در آتن برای میتسوتاکیس آرزوی "موفقیت بسیار" کرد.

حزب آقای میتسوتاکیس دیروز یکشنبه در انتخابات پارلمانی یونان به پیروزی رسید. بر اساس اعلام وزارت کشور یونان، حزب "دمکراسی نو" ۳۹ و هشت دهم درصد آرا را کسب کرده و با ۱۵۸ نماینده در پارلمان، می‌تواند به تنهایی دولت تشکیل دهد. مجلس یونان در مجموع ۳۰۰ کرسی دارد. به گزارش تلویزیون دولتی یونان، میتسوتاکیس می‌خواهد امروز عصر کابینه خود را معرفی کند.

شکست آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر چپ‌گرای تاکنونی یونان، از قبل پیشبینی شده بود. سیپراس در چهار سال گذشته تدابیر بسیاری را در چارچوب ریاضت اقتصادی مقررشده از سوی اتحادیه اروپا به مرحله اجرا گذاشت. رئیس حزب چپ "سیریزا" بدین‌ترتیب یکی از وعده‌های انتخاباتی خود را نقض کرده بود.

مجازات رأی‌دهندگان نیز برای چنین خلف وعده‌ای خلع سیپراس از قدرت بود. حزب سیریزا در انتخابات پارلمانی اخیر تنها توانست آرای ۳۱ و نیم درصد از رأی‌دهندگان را به خود اختصاص دهد. آلکسیس سیپراس نیز شامگاه گذشته پیروزی را به رقیب خود تبریک گفت.

در این میان سوسیال دمکرات‌های حزب "جنبش تغییر" یونان نیز به هشت و یک دهم درصد آرا دست یافتند و با ۲۲ نماینده به مجلس این کشور می‌روند.

آلکسیس سیپراس، رئیس دولت سوسیالیست یونان، پس شکست حزبش در انتخابات پارلمان اروپا در پایان ماه مه گذشته مجبور به اعلام برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی در کشورش به جای موعد مقرر در اکتبر آینده شد. نتایج انتخابات پارلمان اروپا نشانگر پیشی گرفتن چشمگیر حزب "دمکراسی نو" از حزب رقیب بود.

میتسوتاکیس در نخستین سخنرانی خود پس از انتخابات در آتن وعده داد که نخست‌وزیر "همه یونانی‌ها" بوده و "به‌شدت" برای آنان کار خواهد کرد.

رهبر حزب "دمکراسی نو" در شرایط دشوار بحران اقتصادی یونان، با شعار اصلاحات اقتصادی وارد کارزار انتخاباتی شد. او به مردم وعده رشد اقتصادی، کاهش مالیات، تسهیل سرمایه‌گذاری‌های خارجی، ایجاد اشتغال و حذف بوروکراسی را داده است.

برخی کشورها از جمله آلمان نخست‌وزیری میتسوتاکیس را تبریک گفته‌اند. سخنگوی دولت آلمان به نقل از صدراعظم این کشور گفت، آنگلا مرکل از همکاری تنگاتنگ و دوستانه‌ با یونان همانگونه که "شایسته دوستی و شراکت" برلین و آتن است، ابراز خشنودی کرده است.

نتایج مقدماتی انتخابات پارلمانی یونان همچنین نشان می‌داد که حزب راست افراطی "طلوع طلایی" موفق به کسب حد نصاب سه درصدی آرا نشده و از ورود به مجلس این کشور بازمانده است.

در مقابل اما حزب کمونیست یونان با پنج و سه دهم درصد آرا توانسته است ۱۵ نماینده خود را به پارلمان بفرستد. حزب راست‌گرای پوپولیستی "راه حل یونانی" نیز موفق به کسب سه و هفت دهم آرا و فرستادن ۱۰ نماینده به مجلس این کشور شده است. حزب چپ‌گرای "جبهه نافرمانی واقع‌گرای اروپا (MeRA۲۵)" به رهبری یانیس واروفاکیس، وزیر سابق اقتصاد یونان نیز با کسب سه و چهار دهم آرا صاحب ۹ کرسی در پارلمان این کشور شده است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند