«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه گفت که از گفت‌وگو میان ایران و کشورهای عربی و اعتمادسازی بین آنها حمایت می‌کنیم.

وزیر خارجه روسیه که در کنفرانس خبری مشترک با «سامح الشکری» وزیر خارجه مصر صحبت می‌کرد، گفت: مسکو از تلاش‌ها برای تبدیل سرزمین سوریه به مکانی برای درگیری میان اسرائیل و ایران نگران است و اقدام آمریکا و اسرائیل برای انزوای ایران غیر مفید است. 

وی همچنین تاکید کرد که روسیه هرگونه تلاش برای شکست دولت سوریه و برخی اقدامات برای جدایی طلبی را رد می‌کند.

لاوروف در ادامه این کنفرانس خبری گفت که روسیه و مصر از تلاش‌های آمریکا برای ترویج دیدگاه‌هایش درباره راه‌حل اوضاع خاورمیانه نگران هستند. 

وزیر خارجه مصر نیز در این کنفرانس خبری گفت که مسکو و قاهره دیدگاه مشترکی درباره تعداد زیادی از موضوعات منطقه‌ای دارند و با روسیه درباره راه حل دو دولت و ضرورت رسیدن به راه حل فراگیری درباره موضوع فلسطین اتفاق نظر داریم.

وی تاکید کرد که باید تمامی راه‌حل‌های سیاسی و اقتصادی درباره موضوع فلسطین اطلاع رسانی شود.

وزیر خارجه مصر که مدعی حمایت از فلسطینی‌ها و راه‌حل دو دولت است کشورش یکی از شرکت کنندگان در نشست اقتصادی منامه بحرین است. (جزئیات بیشتر)

کاخ سفید ۲۹ اردیبهشت اعلام کرد که قصد دارد در راستای اجرای طرح صلح ادعایی خود در سرزمین‌های اشغالی فلسطین موسوم به «معامله قرن»، نشستی اقتصادی به میزبانی بحرین در روزهای ۲۵ و ۲۶ ژوئن (۴ و ۵ تیرماه) برگزار کند.

این نشست که به عنوان اولین گام در راستای اجرای معامله قرن یاد می‌شود، از سوی لبنان، عراق و همه گروه‌های فلسطینی تحریم شده است و برخی دیگر از کشورها نیز احتیاط‌هایی در مورد این نشست داشته‌اند.

طرح موسوم به «معامله قرن»  آمریکا که مقامات این کشور برای پایان دادن به منازعه بین فلسطینیان و صهیونیست‌ها مطرح کرده‌اند، به دنبال حذف همیشگی بازگشت آوارگان فلسطینی (مطابق آمار شش میلیون) به سرزمین خود و اسکان آن‌ها در «وطن جایگزین» یعنی کشورهای دیگر است.

اخیرا روزنامه الاخبار لبنان به نقل از منابع سعودی افشا کرده است که قرار است همزمان با برگزاری نشست منامه، عادی‌سازی روابط بین کشورهای عربی با رژیم صهیونیستی علنی شود و تل‌آویو سفارت خود را در منامه افتتاح کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند