به گزارش النشره، یک مسؤول اسرائیلی امیدوار است که در صورت به وجود نیامدن موانع جدید، مذاکرات میان دو طرف درباره ترسیم مرزها ماه ژوئیه آغاز شود. این مسؤول گفت، در جریان مذاکرات دیوید ساترفیلد، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاورمیانه در لبنان و اسرائیل طی هفته گذشته تعدادی از موانع از جمله جدول زمانی مذاکرات حل شده است.

تاکنون در خصوص برگزاری مذاکرات میان دو طرف در مقر سازمان ملل در الناقوره در جنوب لبنان با مشارکت نماینده‌ای از سازمان ملل و میانجی‌گری مسلم نماینده آمریکا توافق شده است و ساترفیلد امیدوار است در سفر آتی خود به بیروت با کسب موافقت نهایی مقامات لبنانی، این کشور را به مقصد تل‌آویو ترک کند.

در صورت آغاز مذاکرات، از سال ۱۹۷۰ میلادی تاکنون این نخستین بار است که مسؤولان سیاسی رسمی اسرائیل و لبنان به صورت مستقیم و علنی در یک اتاق بسته گرد هم می‌آیند.

مقامات اسرائیل احتمال می‌دهند که حزب‌الله که تاکنون در برابر آغاز مذاکرات سنگ‌اندازی می‌کرد، تصمیم استراتژیکی درباره انجام مذاکرات اتخاذ کند به امید اینکه تنش لبنان و اسرائیل کاهش یابد اما آنها بعید دانستند که حزب‌الله تصمیم بگیرد این مذاکرات را در مرحله‌های بعدی تخریب کند.

همچنین رژیم صهیونیستی اخباری را منتشر کرده است مبنی بر اینکه مذاکرات با لبنان درباره مرزها تنها در خصوص مرزهای دریایی خواهد بود و با انجام این مذاکرات در بازه زمانی شش ماهه موافقت کرده است. در مقابل طرف لبنانی تاکید دارد، این اظهارات اسرائیل رویایی بیش نیست و بیروت به شروط خود درباره مذاکرات پایبند است. در میان این اخبار و اظهارنظرها بدون شک بازگشت ساترفیلد به بیروت موضع حقیقی اسرائیل را آشکار می‌کند.

طبق ادعای مسؤولان اسرائیلی که طی دو روز گذشته در رسانه‌های این رژیم صحبت کردند، تل‌آویو منتظر است تا پس از تفاهم بر سر مقدمات مذاکره درباره مرزهای دریایی مذاکرات میان لبنان و اسرائیل اوایل ماه ژوئیه آغاز شود. اسرائیل ترجیح می‌دهد در این مذاکرات به وسیله میانجی آمریکایی پیشرفت چشم‌گیری در خصوص حل مسائل مورد اختلاف و شروط متقابل حاصل شود،‌ یعنی اسرائیل محدودیت زمانی را در خصوص مذاکرات کنار بگذارد و در مقابل لبنان هم تنها به میانجی‌گری آمریکا اکتفا و از نظارت سازمان ملل صرف‌نظر کند.

رادیو اسرائیل اعلام کرد، ساترفیلد روز جمعه با وزیر انرژی و مشاور امنیت ملی این رژیم دیدار کرده است و در خصوص توافق بر سر یادداشت تفاهم به عنوان مقدمه آغاز مذاکرات دوجانبه به تفاهماتی رسیده است.

در این راستا، شبکه ۱۳ اسرائیل به نقل از مسؤول این رژیم که از نتایج مذاکرات ساترفیلد در لبنان و اسرائیل است، اعلام کرد، پیش شرط لبنان درباره مدت زمان مذاکرات رفع و قرار شده است که برای مذاکرات محدودیت زمانی وجود نداشته باشد.

کانال "کان" اسرائیل نیز اعلام کرد، از لحظه‌ای که مذاکرات میان لبنان و اسرائیل آغاز می‌شود، شرکت‌های نفتی بین‌المللی صاحب امتیاز در زمینه حفاری میان دو طرف می‌توانند در منطقه مورد اختلاف بررسی مشترکی داشته باشند. منطقه‌ای که یک منبع اسرائیلی بلند مرتبه احتمال داد شامل میادین بزرگ نفتی و گازی باشد.

در گزارش رادیو اسرائیل آمده است، ساترفیلد به لبنان بازخواهد گشت تا یک پاسخ نهایی از مقامات این کشور دریافت کند. اسرائیل نیز احتمال می‌دهد این توافق نهایی طی هفته جاری انجام شود.

رادیوی اسرائیل به نقل از منابع اسرائیلی ارشد تاکید کرد، اگر مانع دیگری نباشد، مذاکرات مستقیم میان دو طرف در ماه ژوئیه آغاز می‌شود و این اقدام در نوع خود برای اسرائیل یک تحول سیاسی بسیار جدی خواهد بود. تل‌آویو در صورت آغاز این مذاکرات صرف نظر از شروط، چگونگی برگزاری و نتایج آن، به این مذاکرات به عنوان منطق مذاکرات دوجانبه می‌نگرد که اختلافات میان دو طرف را حل می‌کند و این یک تحول سیاسی بسیار جدی میان لبنان و اسرائیل است.

به نظر می‌رسد، اسرائیل در بهره‌برداری از مذاکرات حتی از همان لحظه آغاز بسیار شتابزده است و منتظر نتیجه آن نمی‌ماند و این رویکرد یکی از دلایل تلاش تل‌آویو برای محدود کردن زمان مذاکرات است. تاکید اسرائیل بر حصول توافقات درمورد این امر که در حین مذاکرات شرکت‌های خارجی بتوانند عملیات اکتشاف و شناسایی را در منطقه دریایی انجام دهند، در واقع به منزله مصادره نتیجه مذاکرات پیش از پایان آن است و اسرائیل تلاش دارد از این طریق و به صورت پیش دستانه در مورد وجود سهمی برای خود تعیین تکلیف کند که به گفته این رژیم تعلق گرفتن این سهم عامل ایجاد توازنی خواهد بود و در راستای رسیدن به این مهم باید شرکت‌هایی برای این شناسایی به محض آغاز مذاکرات آماده شوند.

در مقابل، منابع لبنانی ذی‌ربط در مذاکرات، اخبار و شایعاتی را که رسانه‌های اسرائیل منتشر کردند را رد و اعلام کردند، ساترفیلد بدون بیان دلیلی، سفرش به بیروت را به تاخیر انداخته است و انتظار می‌رود این بار ساترفیلد پاسخ‌هایی از سوی دولت رژیم صهیونیستی برای شروط لبنان با خود به همراه آورده باشد.

منابع لبنانی قطعا ادعاهای رسانه‌های عبری‌زبان درباره جدایی مذاکرات میان مرزهای دریایی و زمینی را رد کرده و آن را  بیشتر از اینکه واقعیت داشته باشد، رویاهای اسرائیل می‌دانند.

لبنان مذاکرات را تنها در صورتی می‌پذیرد که موضوع مرزهای زمینی و دریایی، هر دو را شامل باشد. در نتیجه اظهارنظر درباره زمان مذاکرات با بازگشت ساترفیلد با پاسخ منفی به شروط لبنان زود است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند