پایگاه خبری شبکه العالم نوشت، «ایوو سانادر» نخست‌وزیر سابق کرواسی به جرم فروش ساختمانی با بهای بالاتر از ارزش واقعی به یک وزارت‌خانه، به زندان افتاد.

بر این اساس، دیوان عالی کرواسی، حکم حبس «ایوو سانادر» نخست‌وزیر سابق این کشور را به جرم فساد از چهار سال و شش ماه به شش سال تغییر داد.

در سال ۲۰۱۷ دادگاهی در کرواسی سانادر را به چهار سال و شش ماه حبس محکوم کرد. اما طی حکمی جدید توسط دیوان عالی این کشور، این حکم به شش سال افزایش یافت تا سانادر به ناچار روانه زندان شود.

لازم به ذکر است طبق قانون کشور کرواسی آستانه حبس تعلیقی به ‌مدت ۵ سال است. سانادر از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۹ میلادی نخست‌وزیر کرواسی بود و پس از آن بدون هیچ توضیحی کناره‌گیری کرد.

جرم او دریافت رشوه برای ترتیب دادن معامله فروش ساختمان یکی از دوستان هم‌حزبی‌اش به یک وزارت‌خانه در سال ۲۰۰۸ است. سانادر همواره ارتکاب این جرم را انکار کرده است. او اکنون می‌تواند اعتراض خود را در دادگاه تجدیدنظر اعلام کند.

سانادر پرونده فساد دیگری در دادگاه عالی کرواسی دارد که مرتبط با دریافت رشوه از بانک «هایپو آلپ آدریا» کشور اتریش در دهه ۱۹۹۰ میلادی است. وی در آن بازه زمانی سمت معاون وزیر امور خارجه را عهده‌دار بود.