روزنامه چاینا دیلی روز جمعه گزارش کرد، آرامکو که سال گذشته میلادی یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت در روز به چین صادر کرد اکنون تصمیم گرفته است این رقم را برای سال ۲۰۱۹ میلادی به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه تغییر داده و ظرفیت های پالایشگاهی و تولیدات پتروشیمی خود را نیز افزایش دهد.

این گزارش می افزاید که آرامکو فرصت های فراوانی برای حضور در بازار چین بزرگترین وارد کننده نفت دنیا دارد و به دنبال آن است که همکاری هایش را با طرف های چینی وسعت دهد.

عربستان هم اکنون ۱۵ درصد از سهام صادرات نفت به چین را در اختیار دارد این کشور البته پس از روسیه در رده دوم بزرگترین صادر کننده نفت به این کشور قرار دارد.

چین در سال ۲۰۱۸ میلادی ۷۱ میلیون و ۴۲۰ هزار تن نفت از روسیه وارد کرد و میزان واردات نفت چین از عربستان هم در این سال به ۵۶ میلیون و ۷۳۰ هزار تن رسید.

بر اساس قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری میان چین و عربستان، ۳۵ درصد از سهام شرکت جدید را که در چین ایجاد می شود، آرامکو در اختیار دارد و شرکت های نورینکو و پانجین چین به ترتیب ۳۶ و ۲۹ درصد از سهام آن را به خود اختصاص داده اند.

هدف از ایجاد این شرکت در واقع اجرای طرح بزرگ احداث یک مجتمع پتروشیمی و پالایشگاهی در شهر پانجین چین است این شرکت که خواجین آرامکو نامیده می شود دارای ظرفیت پالایشی ۳۰۰ هزار بشکه نفت و تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن ماده پتروشیمی اتیلن کراکر است.

آرامکو هم پس از امضای این توافقنامه اعلام کرد که این بزرگترین طرح با سرمایه گذاری خارجی مشترک با چین محسوب می شود.

آرامکو در بیانیه ای آورده است قصد دارد شاخه تجاری خرده فروشی سوخت را نیز ایجاد کند بر این اساس تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی یک شرکت مشترک توسط آرامکو ، شرکت نورث خواجین و شرکت ترابری استان لیائونینگ چین ایجاد می شود که به تدریج به یک شبکه ایستگاهی فروش سوخت به صورت خرده فروشی در بازارهای هدف تبدیل خواهد شد.

عربستان سال گذشته میلادی اعلام کرد که یک سهم ۴۰۰ هزار بشکه ای روزانه نفت را در پالایشگاه جزیره جوشان در استان جه جیانگ در شرق چین برعهده می گیرد و مقداری نفت نیز در اختیار گروه نفتی و انرژی رونگ شونگ چین قرار می دهد.