یعقوب فروغیان، دبیر کارگروه ساماندهی کاغذ با اشاره به برگزاری آخرین جلسه کارگروه ساماندهی کاغذ در ۲۵ اسفند گفت: در این جلسه قیمت انواع کاغذ مصرفی حوزه نشر و مطبوعات تعیین شد که با حواله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی توزیع می شود.

وی افزود: بر این اساس، قیمت انواع کاغذ روزنامه ای روسی  5100 تومان، اروپایی  4950 تومان، هندی 4800 تومان و کاغذ LWC  به قیمت 6225 تومان تعیین شد. همچنین کاغذ تحریر مورد استفاده حوزه نشر، اندونزی  6200 تومان، چینی  6100 تومان، هندی 5750 تومان و کاغذ بالکی اروپایی 60 گرمی  6680تومان تعیین قیمت شد.

دبیر کارگروه ساماندهی کاغذ با اشاره به اینکه «جدول واردات انواع کاغذ که با ارز دولتی وارد می شوند روی سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قابل مشاهده است» افزود: این جدول به تفکیک هر پرونده ثبت سفارش، تنظیم شده و با توجه به درج تاریخ مراحل مختلف پیشرفت کار، به راحتی می‌توان هر محموله را از لحظه ثبت سفارش تا ترخیص از گمرک ردگیری کرد .

وی در عین حال تاکید کرد: همچنان که در جدول منتشرشده قابل مشاهده است؛ از ابتدای سال تاکنون، منهای کاغذهای چاپ کتب درسی، ۳۷۳۵۴ تن کاغذ روزنامه ای و  ۲۱۸۶۲۳ تن انواع کاغذ تحریر وارد کشور شده است اما فقط  ۶۹۱۵ تن روزنامه ای و  ۱۳۶۴۹ تن تحریر با حواله معاونت‌های فرهنگی و مطبوعاتی وزارت فرهنگ توزیع شده است. به این معنا که سایر مقادیر که با ارز دولتی وارد شده، غیرقانونی توزیع شده است. 

فروغیان افزود: بر این اساس، فهرست این واردکنندگان تا فردا (دوشنبه ۲۷اسفند) به سازمان تعزیرات ارائه  می‌شود تا اقدامات قانونی معمول شود. همچنین در راستای شفافیت، این فهرست منتشر می‌شود.

یادآور می شود کارگروه ساماندهی کاغذ با مصوبه ستاد تنظیم بازار به منظور ثبت سفارش و نظارت بر فرایند تخصیص ارز دولتی و توزیع انواع کاغذهای روزنامه ای و تحریر تشکیل شده است. این کار گروه به ریاست دستیار ارشد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و عضویت نمایندگان وزارتخانه‌های ارشاد و صمت، بانک مرکزی، گمرک، سازمان حمایت از مصرف کننده، سازمان تعزیرات حکومتی و نمایندگان تشکل های نشر و مطبوعات تشکیل می‌شود.