ششمین اجلاسیه دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری با به صدا درآوردن زنگ توسط آیت‌الله جنتی رئیس این مجلس از ساعت ۸ و ۳۵ دقیقه سه شنبه در حالی آغاز شد که حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی رئیس جمهوری به علت سفر به عراق در این جلسه حضور نداشت.

با قرار گرفتن قاب عکس‌های آیات سید محمود هاشمی شاهرودی و محمد مؤمن بر روی یکی از صندلی‌های هیأت رئیسه و نیز صندلی‌های صحن مجلس، یاد و خاطره این دو عضو فقید مجلس خبرگان رهبری گرامی داشته شد.

بعد از به صدا درآمدن زنگ آغاز جلسه، رییس جلسه از آیت‌الله احمد خاتمی سخنگوی هیأت رئیسه خواست دستور جلسه امروز مجلس خبرگان را قرائت کند.

دستور جلسه امروز به ترتیب عبارت بودند از: تلاوت آیات کلام‌الله مجید، نطق رئیس مجلس خبرگان رهبری، نطق‌های قبل از دستور، انتخاب نایب رئیس اول مجلس خبرگان رهبری، انتخاب کمیته ۵ نفره برای تنظیم و پیشنهاد بیانیه پایانی، سخنرانی وزیر امور اقتصاد و دارایی به عنوان سخنران مدعو با موضوع مشکلات معیشتی، عوامل و راه حل‌ها، ادامه بررسی طرح‌های پیشنهادی و ساماندهی نطق‌های پیش از دستور و ادامه بررسی طرح‌های پیشنهادی اصلاح قانون انتخابات باقیمانده از اجلاس پنجم.

بعد از قرائت دستور جلسه و تلاوت آیاتی از قرآن کریم، آیت‌الله جنتی سخنرانی ۳۰ دقیقه‌ای خود را آغاز کرد.

رئیس مجلس خبرگان رهبری در نطق افتتاحیه اجلاسیه ششم با اشاره به انتصاب حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس قوه قضائیه، گفت که با انتخاب رییسی باید دست رهبری را بوسید.

وی همچنین با بیان اینکه مردم ما باید دلگرم باشند و سختی ها را تحمل کنند، اظهار کرد: من به حال این مردم ترحم می کنم که با همه شهدایی که داده‌اند برای امور روزمره شان معطل باشند، در حالی که ما در این کشور امکانات زیادی داریم. ما مردم نجیبی داریم که سختی‌ها را تحمل می‌کنند و به رهبری احترام می‌گذارند و دعوت او را پاسخ می‌گویند.

از جمله موضوعات قابل توجه جلسه امروز، نشستن آیت‌الله محمدعلی موسوی جزایری نمایندهٔ خوزستان در مجلس خبرگان رهبری بر صندلی شماره ۷ که روبروی جایگاه هیأت رئیسه قرار دارد، بود؛ پیش از این آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در اجلاسیه‌های مختلف روی این صندلی می‌نشست.

همچنین کدخدایی رئیس دفتر رئیس مجلس خبرگان رهبری در یکی از صندلی‌های انتهای صحن نشسته بود.

حجج اسلام موحدی کرمانی، علوی، امامی کاشانی و علم الهدی و محسن اسماعیلی از متاخرین جلسه امروز بودند.

بعد از پایان سخنرانی آیت‌الله جنتی، آیت‌الله محمود محمدی عراقی نماینده مردم کرمانشاه در مجلس خبرگان رهبری قصد داشت تذکری را بیان کند که با واکنش آیت‌الله خاتمی مواجه شد؛ خاتمی از او خواست تا بعد از خروج خبرنگاران از صحن این تذکر را مطرح کند.

همچنین آیت‌الله خاتمی به هیأت رئیسه و اعضای مجلس پیشنهاد داد تا انتخاب نایب رئیس را که به عنوان دستور چهارم دستور جلسه امروز قرار گرفته بود، زودتر از موعد انجام دهند تا پیش از پایان جلسه، آرای مربوطه شمارش شود که این پیشنهاد با موافقت اعضای هیأت رئیسه همراه شد.

دقایقی بعد از خروج خبرنگاران این رای گیری انجام شد که بر اساس آن،‌ رییسی در رقابت با آملی لاریجانی و فاضل گلپایگانی به عنوان نایب رییس نخست مجلس خبرگان رهبری انخاب شد

هنگام خروج خبرنگاران از صحن مجلس نیز آیت الله سید علی حسینی اشکوری نماینده استان گیلان قرائت نطق خود را آغاز کرد.