سردار سرلشگر حسن فیروزآبادی اظهارداشت: ایران در چارچوب قوانین بین المللی با طالبان گفت وگو می کند و این گروه مایل است که در امنیت افغانستان نقش داشته باشد.

وی افزود: این گروه امروز به عنوان بخشی از جامعه افغانستان که نظرات سیاسی خود را دارد، مایل است در اداره دفاع و امنیت افغانستان سهم داشته باشد.

مشاور عالی فرمانده معظم کل قوا با بیان این که ایران منافعی در مذاکره با طالبان ندارد، گفت: ما از این بابت که با افغانستان همسایه هستیم و امنیت این کشور برای ما اهمیت دارد، قبول کردیم که به مذاکرات بین طالبان دولت مرکزی این کشور کمک کنیم تا به تفاهمی برسند و برابر دشمنان ملت افغانستان ایستادگی کنند.

وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته اعلام کرد که نمایندگان طالبان با سید عباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه ایران مذاکره کرده اند.

نقش ایران در برقراری امنیت حائز منطقه اهمیت است

وی با اشاره به جایگاه ایران در برقراری امنیت منطقه گفت: در شرایط کنونی نقش و نظر جمهوری اسلامی ایران برای برقراری امنیت در منطقه بسیار حائز اهمیت است؛ ایران برای نظر کشورها در امنیت جمعی ارزش قائل می شود.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به تحولات منطقه شرق فرات اشاره کرد و گفت: شرق فرات آن بخشی که مربوط به عراق است در اختیار عراق و آن بخش که در اختیار ترکیه است در اختیار ترکیه قرار خواهد گرفت.

سرلشگر فیروزآبادی ادامه داد: ما از حاکمیت قانونی کشورها دفاع می کنیم و در توافقاتی نیز که تاکنون بین ایران، ترکیه، روسیه، عراق سوریه انجام شد، نظر جمعی بر این بود که همه به مرزهای تعریف شده خود احترام بگذاریم.

آمریکا از ظالمان علیه یمن حمایت می کند

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به جنگ علیه ملت یمن اشاره کرد و گفت: آمریکا در منطقه به دنبال تجاوز، دخالت و شرارت است که این موضوع را در یمن با تمام وجود احساس می کنیم.

سرلشگر فیروز آبادی عنوان کرد: آینده آمریکا صرفه نظر کردن از منطقه و خروج از آن است و باید به دخالت های خود پایان دهد.