روزنامه نیکی ژاپن روز سه شنبه گزارش کرد شرکت های JXTG Holdings و Cosmo Oil از جمله شرکت هایی هستند که قصد دارند بارگیری نفت ایران را از اواخر ژانویه ۲۰۱۹ (۱۱ بهمن ۹۷) از سر بگیرند.

شرکت کاسمو اویل اعلام کرده است قصد دارد در مرحله نخست یک میلیون و ۸۰۰ بشکه نفت ایران را اواخر ماه میلادی جاری بارگیری کند.

&#۳۹;تسوتومو سوگیموری&#۳۹; رئیس شرکت &#۳۹;جی ایکس تی جی&#۳۹; ژاپن نیز در گفت و گو با روزنامه نیکی اظهار امیدواری کرده است با رفع مشکلات و اخذ مجوز، هر چه زودتر واردات نفت ایران را از سر بگیرد.

او ایران را یکی از منابع مهم تامین نفت شرکت خود معرفی کرده و گفته است امیدواریم هر چه زودتر واردات نفت ایران را از سر بگیریم.

بر اساس آمار، واردات نفت ژاپن از ایران تا قبل از ماه اکتبر سال ۲۰۱۸ میلادی که متوقف شد دایما روند فزاینده داشت و در ماه اوت همان سال به اوج خود یعنی معادل ۱۷۷ هزار بشکه در روز رسید که در مقایسه با یک ماه قبل از آن ۶۵ درصد بیشتر شد.

ایران در سال های قبل از ۲۰۰۵ میلادی نزدیک به ۱۳ درصد از نفت ژاپن را تامین می کرد اما در حال حاضر پس از روسیه ششمین تامین کننده بزرگ نفت ژاپن است و ۵ درصد از سهم بازار نفتی این کشور را در اختیار دارد.

آمریکا از ۴ نوامبر (۱۳ آبان ۹۷) تحریم‌های نفتی ایران را از سر گرفت، اما به ۸ کشور چین، هند، کره جنوبی، ژاپن، تایوان، ترکیه، یونان و ایتالیا اجازه داد که برای شش ماه آینده به صورت محدود نفت از ایران وارد کنند.

ترامپ با حربه تروریسم اقتصادی و تحریم‌های یک جانبه غیرقانونی و فشار به جامعه جهانی به دنبال ایجاد جنگ روانی و القای انزوای ایران است، ولی تجربه ماه‌های اخیر و همراهی نکردن جهان با آمریکا نشان داد که این کشور هیچ‌گاه به هدف خود دست نخواهد یافت.