ماشاالله عظیمی دبیرکل و عضو هیات رئیسه اتاق تعاون ایران با اشاره به برگزاری نشست بررسی ابعاد علمی و اقتصادی واگذاری دو باشگاه پرسپولیس و استقلال، اظهار کرد: اتاق تعاون در هیات واگذاری از پیشنهادات مردم‌پایه و هوادارمحور در خصوص واگذاری باشگاه های پرسپولیس و استقلال حمایت می کند.

عضو هیات رئیسه اتاق تعاون ایران بیان داشت: در حال حاضر بخش های علمی و اقتصادی کشور پیشنهاد تعاونی سهامی عام را برای هر دو باشگاه به صورت مجزا با شخصیت حقوقی مستقل ارائه کردند.

عظیمی ضمن تاکید بر تجربیات موفقی در این خصوص وجود دارد، گفت: این تجربیات با مقررات و ظرفیت‌های کشور سازگاری دارد و با تطبیق و شبیه سازی برخی الگوی‌های موفق امکان شیوه تعاونی سهامی عام در ایران را میسر می‌کند.

وی با اشاره به جمع‌سپاری با رویکرد تعاونی سهامی عام به عنوان کم نقص‌ترین روش واگذاری گفت: جمع‌سپاری راهبردی ارزشمند است و باید در نظر داشت که  یکی از روش‌های تامین مالی، "تامین مالی جمعی" است.

عظیمی ادامه داد: تنوع در روش‌ها، راحتی تامین مالی و سهولت اداره باشگاه‌ها از جمله قابلیت‌های تعاونی سهامی عام است.

عضو هیات رئیسه اتاق تعاون ایران افزود: مدل تعاونی تاکید بر اداره حرفه‌ای، هوشمندانه، اقتصادی، تخصصی، مردمی، دموکراتیک و کاملا رقابتی دارد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: کسانی که اداره باشگاه‌ها را بر عهده می‌گیرند، می‌بایست از اهلیت اداره کردن، برخوردار باشند.

وی در معرفی ویژگی‌های اقتصاد تعاونی بیان داشت: شفاف‌سازی و ممانعت از بروز فساد از مشخصه‌های بارز فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی در اقتصاد تعاونی است.

عظیمی در ادامه به بررسی اقتصاد در بخش‌های مختلف پرداخت و اذعان داشت: در دنیای امروز اقتصاد توریسم، اقتصاد حمل و نقل، اقتصاد سلامت و اقتصاد ورزش جایگزین مناسبی برای تولید کالا و نفت شده است که به جرات می توان گفت اقتصاد ورزش سایر اقتصادها را تحت تاثیر قرار داده است.

وی یادآور شد: از نگاه فدراسیون‌های جهانی، دولتی اداره شدن باشگاه‌های ورزشی وجه عقلایی و حرفه‌ای ندارد همچنین اساس اصل ۴۴ قانون اساسی تاکید بر خروج دولت از تصدی‌گری و ماندن در جایگاه حاکمیتی دارد از این رو تاخیر در واگذاری به صلاح کشور، مردم و دولت نیست.

عضو هیات رئیسه اتاق تعاون ایران، بخش تامین مالی را ساده‌ترین بخش این فرآیند توصیف کرد و گفت: به نظر اتاق تعاون بخش تامین مالی برای خرید باشگاه‌ها، ساده‌ترین راه حل این مسئله است به شرطی که پیشنهادات جدید، نو و علمی با حمایت جدی دولت و سازمان های ذی ربط همراه شود.