موضوعات زیادی وجود دارد که ما از سیاره خودمان نمی‌دانیم به ویژه درباره مناطقی که دوردست و دارای آب و هوای ناخوشایند هستند.

براساس گزارش «بوردپاندا»، قطب جنوب یکی از اسرار‌آمیزترین مکان‌های روی کره زمین است و رازهای زیادی دارد که هنوز فاش نشده‌اند.

در اینجا لیستی از جذاب‌ترین حقیقت‌ها درباره قطب جنوب آمده است.

مکان‌هایی در قطب جنوب وجود دارد که باران یا برف حدود  2 میلیون سال بر آنها نباریده است 

در قطب جنوب مناطقی به نام «دره‌های خشک» وجود دارد که به طور دائم خالی از یخ است و طبق تخمین‌ها، این نواحی باران و برف را به مدت 2 میلیون سال دریافت نکرده‌اند.

طبق یک مطالعه به سرپرستی دانشمندان استرالیایی، مناطق بدون یخ در قطب جنوب به علت تغییرات آب و هوایی تا پایان قرن 21، تا 25 درصد گسترش می‌یابد و می‌تواند به شدت تنوع زیستی این قاره را تغییر دهد.

شهاب‌سنگ‌های زیادی در این قطب کشف شده‌اند

به گفته دانشمندان، شهاب‌سنگ‌ها به طور یکسان در هر جایی فرود می‌آیند. اگر آنها در جنگلی با آب و هوای مرطوب سقوط کنند، رطوبت و اکسیژن آن را از بین می‌برند. اما اگر در قطب جنوب؛ جایی که آب و هوا به شدت خشک است فرود بیایند تقریبا احتمال از بین رفتن آن وجود ندارد.

این سنگ‌ها به طور طبیعی در سطح سفید یخ‌های قطب جنوب نمایان می‌شوند. گاهی اوقات مسیر ورقه‌های یخی «جنوبگان خاوری» به دریاها توسط کوه‌ها یا دیگر موانع مسدود می‌شود. اگر این ورقه‌ها به مدت طولانی در یک نقطه باقی بمانند، بادهای قوی و نور خورشید لایه‌های بالایی آنها را ذوب کرده و یخ‌های قدیمی و شهاب‌سنگ‌های پنهان شده در آنها خود را نشان می‌دهند.

گفتنی است؛ از سال 1976 بیش از 20 هزار نمونه از این سنگ‌ها با منابع ناشناخته جمع‌آوری شده است.

70 درصد آب‌ شیرین جهان در قطب جنوب وجود دارد

حدود 90 درصد از یخ‌ها و 70 درصد آب‌های شیرین جهان در قطب جنوب واقع شده است. اگر تمام یخ‌های این قاره ذوب شوند سطوح دریاها در جهان تا 61 متر افزایش می‌یابد.

4-میانگین ضخامت ورقه یخی در قطب جنوب یک مایل است

قطب جنوب تقریبا به طور کامل پوشیده از لایه‌های ضخیم یخ هستند. این ضخامت ورقه‌های یخی بسته به مناطق مختلف، متنوع هستند. ورقه‌های جنوبگان خاوری صخیم‌تر از منطقه غرب است. به طور میانگین این یخ‌ها دارای صخامت 1.6 کیلومتری بوده اما برخی مناطق دیگر 4.6 کیلومتر صخامت دارند.