«فرد رایان» سردبیر ارشد تحریریه روزنامه واشنگتن پست معتقد است که مواضع رئیس‌جمهور آمریکا درباره قتل «جمال خاشقچی» نشان‌دهنده شکست رهبری اوست و از کنگره آمریکا خواسته، پا پیش بگذارد.

رایان به دنبال اظهارات اخیر رئیس‌جمهور آمریکا در حمایت از عربستان سعودی و کم اهمیت خواندن قتل «جمال خاشقچی»، ستون نویس مقتول روزنامه واشنگتن پست یادداشتی با این عنوان منتشر کرده است: «پیغام خطرناک ترامپ به حاکمان مستبد: پولو رد کن بیاد و قسر در رو».


«فرد رایان» سردبیر ارشد تحریریه روزنامه واشنگتن پست

 

  این مقام ارشد تحریریه «واشنگتن پست» در یادداشت خود، مواضع و پاسخ‌های اخیر رئیس‌جمهور آمریکا درباره قتل خاشقچی و عربستان سعودی را «عجیب و غریب، نادرست و پرت» خوانده است.

رایان نوشت: «یک پیغام واضح و خطرناک به سراسر حاکمان مستبد جهان با این مضمون ارسال شده است: اگر به اندازه کافی پول به رئیس‌جمهور آمریکا بدهید، در این صورت شما به معنای واقعی می‌توانید از [مسئولیت] جنایت هم قسر در بروید».

این عضو ارشد روزنامه واشنگتن پست معتقد است که «رئیس‌جمهور ترامپ، قتل وحشیانه جمال خاشقچی روزنامه‌نگار را ماستمالی کرد».

رایان ادامه داد: «برای بسیاری از همکاران واشنگتن پست، قتل خاشقچی به موضوعی شخصی تبدیل شده است چرا که او همکاری مورد احترام برای ما بوده و نبودش عمیقا حس می‌شود».

وی افزود: «در سراسر این بحران، رئیس‌جمهور (آمریکا) گفته که او به دنبال حفظ "منافع ملی" ما است اما مواضع ترامپ نه تنها سبب تقویت منافع آمریکا نمی‌شود بلکه به این منافع خیانت می‌کند».

مدیر ارشد واشنگتن پست در بخش دیگری از این یادداشت، با تاکید بر بی‌توجهی رئیس‌جمهور آمریکا به «حقوق بشر و آزادی» تاکید کرده که ترامپ در رهبری این کشور «شکست» خورده است.

رایان همچنین از کنگره آمریکا خواسته با توجه به شکست رهبری ترامپ، برای ترویج «ارزش‌های مقدس و منافع پایدار آمریکا بپا خیزد».