اوپک در جدیدترین گزارش اعلام کرد: متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ (شهریور۹۷) با ۴ دلار و ۸۲ سنت افزایش نسبت به ماه پیش از آن به ۷۵.۲۸ دلار رسید.

بر اساس این گزارش، هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه آگوست ۷۰.۴۶ دلار به فروش رسیده بود.

بر اساس گزارش ماهانه اوپک، قیمت تمامی انواع نفت‌های اوپک در این ماه افزایش یافته است که بیشترین افزایش به نفت الجزایر تعلق دارد.

با نزدیک شدن به موعد اجرای رسمی تحریم های نفتی ایران از سوی آمریکا، نگرانی کم شدن نفت ایران از بازار قیمت نفت را به بالاترین رقم ۴ سال گذشته و بالای ۸۵ دلار رساند، قیمت سبد نفتی اوپک نیز رکورد خود در سال ۲۰۱۸ را شکست و به بالای ۸۴ دلار در هر بشکه رسید.

متوسط قیمت نفت ایران طی سال ۲۰۱۷ برابر با ۴۹.۶۰ دلار به ازای هر بشکه بوده است. متوسط قیمت نفت ایران از ابتدای سال ۲۰۱۸ تا ماه سپتامبر (۹ ماه) ۶۸.۷۰ دلار در هر بشکه برآورد شده است.

همچنین نفت ایران در سال ۲۰۱۵ معادل ۴۸.۸۰ دلار در هر بشکه فروخته شده است.

متوسط قیمت سبد نفتی اوپک در ماه سپتامبر با ۴ دلار و ۹۲ سنت افزایش نسبت به ماه قبل از آن به ۷۷.۱۸ دلار در هر بشکه رسیده است. این رقم برای سبد نفتی اوپک در ماه آگوست ۷۲.۲۶ دلار در هر بشکه بوده است.

متوسط قیمت نفت عربستان نیز با ۴ دلار و ۷۸ سنت افزایش ۷۸.۱۶ دلار در هر بشکه فروخته شد.

بر اساس این گزارش، قیمت سایر نفت‌های اوپک در ماه سپتامبر به ازای هر بشکه به این شرح است: نفت سبک عربستان ۷۸.۱۶ دلار ، نفت بصره عراق ۷۶.۱۸ لار، نفت بونی ‌لایت نیجریه ۷۹.۴۵ دلار، دجنو کنگو ۷۶.۱۸ دلار، ‌سیدر لیبی ۷۷.۱۰ دلار، نفت گیراسول آنگولا ۷۹.۴۸ دلار، نفت سنگین ایران ۷۵.۲۸ دلار، نفت صادراتی کویت ۷۶.۸۲ دلار، نفت مارین قطر ۷۶.۴۵ دلار، نفت مرِیِ ونزوئلا ۶۹.۳۱ دلار، نفت موربان امارات ۷۸.۷۵ دلار، نفت اورینت اکوادور ۷۴.۱۲ دلار، نفت رابی لایت گابن ۷۸.۰۴ دلار، نفت صحرای الجزایر ۷۹.۵۵ دلار و زفیرو گینه ۷۹.۱۰ دلار است.

هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز به طور متوسط در این ماه ۷۸.۸۰ دلار به فروش رفته است که افزایش ۶ دلار و ۱۶ سنتی نسبت به ماه گذشته را نشان می‌دهد و هر بشکه نفت خام آمریکا با ۲.۲۱ دلار افزایش ۷۰.۲۰ دلار معامله شده است.