محسن رضایی، اظهار کرد: لازم است حقی که شهدا بر گردن ما دارند را با پاسداری از راه شهدا که میراث ایشان است ادا کرد و ادامه دادن آرمان و هدف شهدا ارزشمندترین هدیه‌ای است که می‌توان تقدیم آن‌ها کرد.

وی افزود: شهدا تمام هستی و خانواده خود را تقدیم یک هدف مقدس کردند و طبیعی است که تلاش در راستای تحقق آرمان‌های آن‌ها موجب خشنودیشان خواهد شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه شهدا چراغ راه این ملت هستند، بیان کرد: بدانید فرزندان شما در یکی از بزرگترین جنگ‌های ایران و اسلام قدم برداشته و شهید شدند و جایگاه والایی نزد پروردگار خواهند داشت.

رضایی خاطرنشان کرد: عشایر ایران از ترک، لر، کرد، بختیاری، خراسانی و ... اساس جمعیت ایران را طی قرن‌ها تشکیل داده و بارها عاشقانه وفاداری‌های خود را برای اسلام و ایران ثابت کرده‌اند.

وی عشایر بختیاری را یکی از سرمایه‌های بزرگ کشور دانست و گفت: هشت سال دفاع مقدس و اکنون دفاع از حرم مطهر اهل بیت، از افتخارات مهم عشایر است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: عشایر بختیاری چراغ درخشانی در تاریخ ایران است که امروزه در سراسر کشور جمعیت عظیمی را تشکیل داده‌اند و همواره قبل و بعد از اسلام فداکاری‌های بزرگی کرده‌اند که دفاع مقدس یکی از برجسته‌ترین رویدادهایی است که عشایر در آن هنرنمایی کرده و از فداکاری‌های بزرگ و درخشان این قوم غیور محسوب می‌شود.

رضایی با اشاره به اینکه دفاع مقدس، جنگ بین ایران و عراق نبود بلکه جنگ میان ایران و ائتلاف بین‌المللی بود، تصریح کرد: آمریکا، عربستان و اسرائیل این ائتلاف را به راه انداخته و اروپا را با خود همراه کردند و شوروی هم خواسته یا ناخواسته وارد این جنگ شد و این جنگ زمانی آغاز شد که همه نظامیان و فرمانده‌هان رده بالای کشور فرار کرده و سپاه هم تنها در برخی از شهرها تشکیل شده بود.

وی در ادامه بیان کرد: جنگ در سال اول توسط دولت اداره شد و پاسداران و بسیجیان را در حاشیه نگه داشت، که در این شرایط چهار حمله از سوی ایران انجام گرفت و در هر چهار حمله با شکست مواجه شد، پس از آن از سال دوم و با ورود مردم سازمان یافته و تجهیز شده به صحنه، وضعیت تغییر کرد و شهرها یکی پس از دیگری آزاد شد و پیروزی از آن ما شد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اینکه با پذیرفتن قطعنامه ۵۹۸ جنگ را به دورن ائتلاف صدام وارد کردیم، گفت: پس از پذیرش این قطعنامه، عراق به کویت، و آمریکا دو بار به عراق حمله کرد و این‌ها سه پس‌لرزه‌های جنگ ایران و عراق بود و منجر به سقوط صدام شد.

رضایی خاطرنشان کرد: ما هشت سال جنگ نظامی را با توکل به خدا و ایمان مردم پشت سر گذاشته و سربلند بوده‌ایم و این جنگ اقتصادی را نیز می‌‎توان با ایمان مردم، توکل خدا و حمایت دولتمردان پشت سر گذاشت.

رضایی خاطرنشان کرد: حمله موشکی ایران توسط سپاه پاسداران جمهوری اسلامی به مقر فرماندهی گروهک‌های تروریستی، اقتداری است که از هشت سال دفاع مقدس بدست آمده و احیا شده است.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به جنگ اقتصادی در کشور، بیان کرد: دولت بدون حضور مردم نمی‌تواند در مقابل تحریم‌ها موفق شود و لازم است مردم را ساماندهی و تجهیز کرده و آن‌ها را به صحنه بیاورد و می‌بایست با تقویت روحیه از این مشکلات عبور کنیم.

وی تاکید کرد: جنگ اقتصادی سخت‌تر از جنگ نظامی نیست.

رضایی با اشاره به اینکه عبور از جنگ وظیفه دولت است و ما با حضور مردم توانستیم در جنگ تحمیلی به پیروزی برسیم، خاطرنشان کرد: پس در جنگ اقتصادی فعلی که باید اقتصاد در دست مردم باشد، دولت نمی‌تواند بدون حضور مردم موفق شده و این غیرممکن است.

وی در ادامه بیان کرد: لازم است دولت بدنه خود را کوچک کرده و زیر بار اجراییات نرود و از واسطه‌هایی مانند بسیج و دانشگاه‌ها استفاده کند، چراکه دانشگاه‌ها می‌توانند در تجهیز، توانمندسازی و آموزش مردم در اقتصاد کمک بزرگی انجام دهد.

رضایی خاطرنشان کرد: حوزه‌های علمیه نیز نقش مهمی در فرهنگ‌سازی و  تشویق مردم به منظور افزایش تولید و صرفه‌جویی دارند و ایمان‌ و روحیه‌دادن به مردم می‌تواند بسیار اثربخش باشد.

رضایی بیان کرد: چهارمحال و بختیاری با وجود محدودیت‌های فراوان، منابع بسیار خوبی دارد و لازم است از این منابع به نحو احسنت استفاده کرد.