پایگاه اینترنتی روزنامه «اکسپرس» در مطلبی به بررسی حقوق و مزایای رؤسای جمهوری آمریکا به ویژه دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی آمریکا پرداخت و نوشت: دونالد ترامپ مبلغ ۴۰۰ هزار دلار در سال به عنوان حقوق ریاست جمهوری دریافت می‌کند. علاوه بر آن امتیازاتی به مبلغ ۵۰ هزار دلار هم به او تعلق می‌گیرد. همچنین سالانه ۱۰۰ هزار دلار هزینه سفر و ۱۹ هزار دلار هزینه برای تفریح به رؤسای جمهور آمریکا اختصاص می یابد.

 

این درحالی است که در زمان پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا وی در حساب توییتر خود اعلام کرد حتی ۱ دلار هم دریافت نخواهد کرد!

از زمان«جرج واشنگتن»، نخستن رئیس‌جمهور آمریکا، تاکنون ۵ بار حقوق رؤسای جمهور این کشور افزایش یافته است. در زیر حقوقی که رؤسای جمهور آمریکا به تفکیک سال دریافت کرده اند، ذکر شده است:

سال ۱۷۸۹: ۲۵۰۰۰ دلار (معادل ۶۶۹.۴۶۹ دلار در سال ۲۰۱۸)

سال ۱۸۷۳: ۵۰۰۰۰ دلار (معادل ۹۹۴.۰۶۰ دلار در سال ۲۰۱۸)

سال ۱۹۰۹: ۷۵۰۰۰ دلار (معادل ۱.۹۷ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸)

سال ۱۹۴۹: ۱۰۰۰۰۰ دلار (معادل ۱.۰۴ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸)

سال ۱۹۶۹: ۲۰۰۰۰۰ دلار (معادل ۱.۳۵ میلیون دلار در سال ۲۰۱۸)

سال ۲۰۰۱: ۴۰۰۰۰۰ دلار

علاوه بر این حقوق، رئیس جمهور آمریکا حمل و نقل رایگانی هم با استفاده از لیموزین ریاست جمهوری، هواپیمای «ایر فورس وان» و بالگرد «مرین وان» دریافت می‌کند. محل اقامت او در داخل کاخ سفید هم کاملا رایگان است.

زمانی که رؤسای جمهور آمریکا کاخ سفید را ترک کنند هر ساله مبلغ ۲۰۰۰۰۰ دلار حقوق بازنشستگی دریافت می کنند و زمانی که آنها فوت کنند، همسرانشان سالانه مبلغ ۲۰۰۰۰ دلار دریافت خواهد کرد.

علاوه بر آن، رؤسای جمهور آمریکا حتی می توانند از طریق نوشتن کتاب‌ و یا سخنرانی‌های خود هم درآمد کسب کنند. به عنوان مثال، شبکه سی ان ان در سال ۲۰۱۲ فاش کرد که بیل کلینتون پس از ترک کاخ سفید مبلغ ۷۵ میلیون دلار از طریق سخنرانی‌هایش کسب درآمد کرده است.

به گزارش فوربز، ثروت دونالد ترامپ ۳.۱ میلیارد دلار برآورد شده بود و او با این دارایی در فهرست افراد ثروتمند جهان قرار گرفت. اما از زمانی که او وارد کاخ سفید شده است دارایی هایش به ۲.۸۶ میلیارد دلار سقوط کرد که از جمله علل آن می توان به کاهش ارزش سه ملک او در منهتن نیویورک اشاره کرد. اما با وجود سقوط دارایی هایش، وی همچنان میلیون‌ها دلار از طریق زمین های گلف و عمارت های اعیانی‌اش کسب درآمد کرده است.