خبرگزاری اسپوتنیک، نرم‌افزار جاسوسی "پگاسوس" توسط شرکت NSO که یک شرکت اطلاعاتی اسرائیلی است، سایبه نقلاخته شده است. این موسسه کانادایی که وابسته به دانشگاه تورنتو است، در گزارش خود توضیح داده است که پگاسوس تلفن‌ها را با آلوده کردن هدف‌های دارای سیستم عامل اندروید و آیفون‌ها، آن‌ها را به دستگاه‌های شنود تبدیل می‌کند و به محض آن که تلفنی آلوده شود، دسترسی کامل به فایل‌های شخصی، ‌چت‌ها، ایمیل‌ها و عکس‌های صاحب تلفن میسر خواهد شد. آن‌ها حتی می‌توانند به طور مخفیانه از میکروفن و دوربین گوشی‌های آلوده نیز برای استراق سمع اهداف خود استفاده کنند.

 

این موسسه در گزارش خود نوشته است: مطمئن هستیم که تلفن همراه عمر عبدالعزیز، فعال عربستانی که اقامت دائم کانادا را دارد، با نرم‌افزار جاسوسی پگاسوس آلوده شده است. این حمله در زمانی علیه عبدالعزیز صورت گرفته که در دانشگاه کبک حضور داشته است.

بر اساس گزارشی که پیش از این از سوی این موسسه تحقیقاتی منتشر شد، دست‌کم ۳۶ دولت از جمله سرویس امنیتی عربستان از تولیدات شرکت اسرائیلی NSO استفاده می‌کنند.

این موسسه با بررسی تلفن عبدالعزیز دریافته است که گوشی او احتمالا در ماه ژوئن و هنگامی که او در حال ثبت سفارش اینترنتی پودر پروتئین بوده، آلوده شده است.

شرکت NSO تاکید دارد که نرم‌افزارهای خود را تنها به شرطی به فروش می‌رساند که برای مبارزه با جرایم و تروریسم مورد استفاده قرار گیرند.

به نوشته روزنامه تایمز آو اسرائیل، این شرکت همچنین مسئولیت خود را در سوء استفاده دولت‌ها از این فناوری و نقض حقوق شهروندان تکذیب کرده است.

عمر عبدالعزیز تصریح کرده است که شکی ندارد دولت عربستان او را زیر نظر گرفته و فعالیت‌هایش را رصد می‌کند.