سردار بهمن کارگر، رئیس ستاد مرکزی بزرگداشت هفته دفاع مقدس در نشست خبری چهلمین سال هفته دفاع مقدس در سخنانی بیان کرد: ملت ایران با عزت، شهادت و شجاعت توانستند به ستمگران درسی فرامو نشدنی بدهند. دفاع مقدس تحقق وعده‌های الهی در قرآن را به نمایش گذاشت و شهدا به ویژه شهدای گمنام ذخایر الهی برای ما هستند که در شرایط سخت با آنها توسل کنیم.

وی با اشاره به فداکاری شهید حججی به عنوان یک شهید مدافع حرم یادآور شد: کاروان‌های مختلفی از سراسر کشور به نجف آباد می‌روند و بر سر مزار این شهید حاضر می‌شوند. با توجه به استقبال مردم قرار است در نجف آباد یک موزه دفاع مقدس ایجاد کنیم. با توجه به تقارن ماه محرم و هفته دفاع مقدس ۲۰۰۰ راوی در مساجد، مدارس و هیأت‌های مذهبی حضور خواهند یافت و به نشر معارف دفاع مقدس که ریشه در عاشورا دارد خواهند پرداخت. همچنین در هفته دفاع مقدس امسال توجه ویژه‌ای به نقش منافقین و گروهک ها و خیانت‌هایی که به کشور داشته‌اند داریم.

سردار کارگر با اشاره به اینکه «ما توانستیم» شعار گرامیداشت برنامه‌های مناسبتی دفاع مقدس است بیان کرد: برنامه‌های گرامیداشت هفته دفاع مقدس از روز شنبه ۳۱ شهریورماه آغاز خواهد شد و تا روز شنبه (هفتم مهرماه) ادامه خواهد داشت. «صلابت و سلحشوری نیروهای مسلح»، «علم و معرفت و نخبگان و روز سرباز»، «انقلاب اسلامی، مردم سالاری دینی، استکبار ستیزی»، «اقتصاد مقاومتی، تولید ملی»، «شهیدان، ایثارگران، جانبازان و فخرآفرینان»،«ولایتمداری، زنان، خانواده و سلامت » و «فرماندهان، عزتمداران و پیشکوستان» نام‌هایی است که برای هر یک از این روزها درنظر گرفته شده است. متناسب با هر یک از این روزها برنامه‌هایی نیز از سوی وزارت خانه ها، سازمان‌ها و نهادهای مختلف در سراسر کشور اجرا خواهد شد.

وی یادآور شد: امسال رژه نیروهای مسلح در هفته دفاع مقدس توسط ارتش اجرا خواهد شد. بازسازی عملیات‌های دفاع مقدس در ۳۱ استان کشور نیز توسط سپاه رقم خواهد خورد. برگزاری بیش از ۶۰۰ یادواره شهید رونمایی از ۱۸۵ عنوان کتاب، تجلیل از خانواده شهدا و ایثارگران، برگزاری جلسات نقد و بررسی کتاب دفاع مقدس، بازدید رایگان از موزه‌های دفاع مقدس، تجلیل از سربازان نمونه، برگزاری مراسم آبروی کوچه‌ها، ‌اعزام تیم‌های جهادی و پزشکی به مناطق محروم، فضاسازی تبلیغاتی در شهرها، توجه به حضور زنان در دفاع مقدس بخشی از برنامه‌های گرامیداشت هفته دفاع مقدس را تشکیل داده‌اند. همچنین فاز یک اطلس جنگ جهاد نیز رونمایی خواهد شد. علاوه بر این در ۱۵ کشور نیز نمایشگاه دفاع مقدس برپا می‌شود. فراخوان جشنواره‌هایی همچون «فانوس» و «رسام» نیز در دستورکار قرار دارد.

رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در پایان یادآور شد: برنامه‌هایی نیز در دو سطح «الف» و «ب» برای ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود. برنامه‌های «الف» با نگاه بین‌المللی و رویکرد ملی و برنامه‌های نوع «ب» نیز با نگاه ملی و رویکرد منطقه‌ای و استانی اجرا می‌شود. پیشرفت‌هایی که در ۴۰ سال گذشته داشته‌ایم شگرف بوده است. ما همواره رو به جلو حرکت کرده‌ایم و به دلیل پیشرفت‌هایمان است که استکبار جهانی ما را تحریم می‌کند. همچنین از نظر قدرت دفاعی نیز به عنوان یک قدرت دفاعی در سطح جهان و نه در منطقه شناخته می‌شویم. ما در نجات سوریه و عراق نیز نقش اساسی داشتیم و توانستیم دشمن را هزاران کیلومتر دورتر از مرزهای کشورمان نابود کنیم.