بازیکنی که اگر چه در جام جهانی همراه تیم ملی نبود، اما سابقه حضور در جمع مردان کی‌روش را دارد و قطع به یقین با فیکس شدن در تیم شارلوا می‌تواند دوباره به اردوی تیم ملی دعوت شود. دیروز فرصتی دست داد تا دقایقی کوتاه با امید نورافکن گپ بزنیم.

امید چه خبر از شرایط این روزهایت؟
به بهانه فیفادی دو روز تعطیل بودیم. در شروع تمرینات یک بازی دوستانه انجام دادیم و تمرینات تیم دنبال می‌شود و من مثل همیشه سعی می‌کنم حضور خوبی در تمرین داشته باشم تا نگاه سرمربی خود را نسبت به خود تغییر دهم. این وضعیت یعنی بازی نکردن را دوست ندارم و تلاش می‌کنم در ماه‌های پیش رو این وضعیت را تغییر دهم. صادقانه می‌گویم وقتی بازی نمی‌کنم شرایط خوبی ندارم، اما همان‌طور که اشاره کردم نگاهم به آینده نگاه امیدوارانه‌ای است. من هیچ وقت نا امید نمی‌شوم.

خب برای تو که بازیکن جوان و زیر ۲۱ سال هستی فیکس بازی نکردن در یک تیم اروپایی چیز تازه‌ای نیست!
اوایل وضعیتم در استقلال هم این‌طور بود، اما با تلاشی که داشتم شرایط تغییر کرد و در نهایت در استقلال فیکس شدم و شرایط خوبی پیدا کردم. دوست دارم در تیم بلژیکی هم شرایط مشابه با استقلال پیدا کنم. کار سخت است، اما سخت‌ترین هدف با صبر و تلاش به دست می‌آید. باید به این نکته هم اشاره کنم کار کردن در شارلوا متفاوت است. باید بیشتر تلاش کنی. اینجا رقابت سخت‌تر است.

از حال و هوای فوتبال بلژیک بگو و تفاوت آن نسبت به روز‌های حضور در استقلال.
خب فوتبال در همه جا فوتبال است، اما این‌جا نوع نگاه به فوتبال تفاوت دارد. همه چیز منظم پیش می‌رود. همه‌چیز روی برنامه است. ما در دو، سه ماه آینده حتی ساعت بازی‌های دوستانه خودمان را هم می‌دانیم، چه رسد به بازی‌های رسمی. روز‌های تمرین و ساعت بازی مشخص است. طبیعتاً این نگاه در سایر بخش‌های فوتبال هم وجود دارد. به معنی واقعی کلمه اینجا فوتبال یک حرفه است.

امید در تمرینات دیدیم مدام با پای راست که پای غیر تخصصی‌ات است شوت می‌زنی. این توصیه مربی بوده؟
بازیکن باید این‌قدر توانمند باشد که با هر دو پای خود شوت بزند. موقعیت که پیش می‌آید باید به سرعت از آن استفاده کنی وگرنه در یک چشم به هم زدن موقعیت از دست می‌رود. من با پای راست شوت می‌زنم تا یاد بگیرم. الان وقت یاد گرفتن است.

کرانچار دوست داشت از تو در بازی‌های آسیایی جاکارتا استفاده کند، اما در نهایت در اردوی تیم ملی حاضر نشدی؟
در این باره فدراسیون فوتبال با باشگاه صحبت کرد و حتی می‌دانم صحبت‌هایی هم با آقای بیات شد، اما بعد از این صحبت‌ها تصمیم باشگاه بر این بود که در تمرین تیم حضور داشته باشم. چون بازی‌ها در تقویم فیفا نبود طبیعتاً فدراسیون فوتبال نمی‌توانست باشگاه شارلوا را برای در اختیار گرفتن من تحت فشار بگذارد، اما حتماً برای بازی‌های بعدی در خدمت تیم امید خواهم بود.

با توجه به نتایجی که تیم امید در بازی‌های آسیایی جاکارتا گرفت آیا به شخصه به صعود تیم امید به المپیک امیدوار هستی؟
به اعتقاد من تیم امید ارائه‌گر بازی‌های خوبی بود و به نتایج خوبی دست یافت. به نظر من فدراسیون فوتبال بهترین کار ممکن را کرد که تیم زیر ۲۱ سال را به این بازی‌ها اعزام کرد. ما در برابر کره‌ای از گردونه بازی‌ها خارج شدیم که از بازیکن بالای ۲۳ سال در ترکیب بهره می‌برد و چند بازیکن این تیم در جام جهانی هم در جاکارتا حضور داشتند، اما در بازی‌های مقدماتی المپیک همه چیز با هم برابر است و تیم امید با تجربیات خوبی که به دست آورده و همچنین آماده‌سازی در ماه‌های آینده شرایط خوبی برای صعود پیدا خواهد کرد. من به شخصه به صعود تیم امید به المپیک امیدوارم و بر این باورم به حسرت چندین دهه‌ای فوتبال ایران پایان خواهیم داد.