پروژه «تل زینبیه» در چارچوب توسعه حرم امام حسین (ع) اجرا می‌شود که این آستان را برای استقبال روزافزون زائران آماده می‌کند. «تَل» به معنای زمینی ناهوار و نامسطح و تپه‌ای از خاک و ریگ است. مکانی که روایت شده به قتل‌گاه امام حسین (ع) اشراف دارد و در واقعه کربلا زینب (س) از روی آن، برادرش را هنگام جنگ نظاره می‌کرد. این مکان، در غرب حرم امام حسین (ع) قرار دارد و زیارتگاه شیعیان است. در مناسبت اربعین نیز حاشیه آن محل استراحت و اسکان بیشتر زائران ایرانی است.

محمدحسن کاظم ـ رییس بخش پروژه های مهندسی ـ‌ هدف از توسعه مقام تل زینبیه را کاهش ازدحام زائران در حین ادای زیارت ذکر کرد و درباره این پروژه توضیح داد: گسترش تل زینبیه در زمینی به مساحت ۳ هزار متر مربع اجرا می‌شود که به مساحتِ ۳۰۰ متر مربع کنونی افزوده شده. طراحی نیز شامل فضاهای خدمات‌رسانی گسترده به مردان و زنان است.

کاظم معتقد است: طراحی جدید، میراث مذهبی و سنتی این مقام را شبیه‌سازی می‌کند به طوری که هویت تل زینبیه را در حافظه مردم کربلا و زائران ماندگار خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومی ستاد بازسازی عتبات عالیات، فاز نخست طرح توسعه حرم سیدالشهدا (ع) مزین به نام صحن عقیله بنی‌هاشم حضرت زینب (س)، بخشی از طرح جامع توسعه با زیربنای ۱۶۰.۰۰۰ متر مربع با حمایت‌های خیرین و کمک‌های مردمی و همت ستاد بازسازی عتبات عالیات اجرا می‌شود. پروژه صحن عقیله بنی‌هاشم حضرت زینب (س) بخشی از طرح ۳۸ هکتاری توسعه حرم امام حسین(ع) محسوب می‌شود که در این بخش تنها ۵ هکتار در حال ساخت و ساز است.

این صحن که در چهار طبقه احداث خواهد شد در ضلع جنوب غربی حرم و در سمت باب الراس، باب القبله، خیمه گاه و تل زینبیه واقع شده است.

این صحن مجموعه‌ای از شبستان‌های زیارتی، فضای رو باز، کتابخانه، موزه و دارالضیافه خواهد بود. همچنین با اجرای این صحن تل زینبیه به شکل تپه احیا خواهد شد.

57739369

57739372