حسین روحانی‌نژاد، معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی ضمن انتقاد از چنین سخنانی می‌گوید: این سازمان نمی‌تواند به منصور ارضی تذکر دهد چون او عضو کانون مداحان نیست.

**تهدید رئیس جمهوری در روز روشن؟

«حاج منصور»، مداح مشهور که ید طولایی در توهین و فحاشی به این و آن دارد، عصر روز عرفه در حالی که مردم در حال مناجات بودند، از مرگ رئیس دولت دوازدهم سخن گفت؛ بر اساس فیلمی که از سخنرانی او در حسینیه صنف لباس‌فروشان منتشر شده، ارضی با اشاره به اقدامات مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و برنامه‌های دولت حسن روحانی می‌گوید: «اون یارو آخرش در استخر مرد، این یارو هم آخرش در استخر می‌میرد»!

این مداح مشهور پایتخت با اشاره به درگذشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در استخر گفت: «صبر کنید، این اتفاق برای این دیگری هم تکرار خواهد شد.»

این اظهارات در حالی در روز عرفه از سوی این مداح مطرح شده که حسن روحانی پنج‌شنبه دو هفته پیش در پلاکاردی در تجمع طلاب در مدرسه فیضیه با همین مضمون تهدید شده بود؛ اتفاقی که واکنش منفی مراجع تقلید و علمای قم و همچنین چهره‌های سیاسی را به دنبال داشت و از دستگاه‌های امنیتی خواسته شد تهدیدکنندگان شناسایی و با آنان برخورد شود.

**روحانی نژاد: اینگونه مداحی ها برای جامعه مطلوب نیست

با این حال نه تنها هنوز این اتفاق نیفتاده و تنها به محکومت لفظی بسنده شده که یک هفته بعد بار دیگر حسن روحانی در مداحی «حاج منصور ارضی» مورد هجمه قرار گرفته است. حسین روحانی‌نژاد، معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی گرچه در گفت‌وگو با ایرناپلاس به سخنان این مداح در روز عرفه واکنش نشان می‌دهد و آن را محکوم می‌کند، اما می‌گوید این سازمان نمی‌تواند برخوردی با این فرد کند چراکه منصور ارضی عضو کانون مداحان نیست.

او با تأکید بر اینکه «چنین مداحی‌ها و اظهارنظرهایی برای جامعه مطلوب نیست»، اضافه می‌کند: «سازمان تبلیغات اسلامی با مداحان همکاری دارد و ما کانون مداحان را داریم منتها برخی عضو نیستند. مثل آقای ارضی که عضو کانون مداحان نیستند؛ بنابراین ما نمی‌توانیم به ایشان تذکر دهیم.»

معاون امور فرهنگی و تبلیغ سازمان تبلیغات اسلامی در همین حال تأکید می‌کند: فردی که حرفی می‌زند باید پاسخگوی سخنانش به مراجع ذی‌ربط باشد و این مراجع باید این مسأله را پیگیری کنند.

**توهین‌های تکراری «حاج منصور»

توهین، تخریب و به ویژه تهدید شخصیت‌های نظام از سوی این مداح مشهور سابقه طولانی دارد. منصور ارضی که در هشت سال دولت اصلاحات پرکارتر از قبل شده بود، در ماجرای هاشم آقاجری، نسبت عجیبی به او داد. (به دلیل تبعات حقوقی از تکرار آن خودداری می کنیم.) او یک بار دیگر با ادبیات شبیه به این برخی از نمایندگان مجلس را که منتقد محمود احمدی‌نژاد بودند، نواخته بود و مخالفت آنان را ناشی از خوردن «لقمه حرام» دانسته بود.

**آرزوی مکرر برای آیت‌الله هاشمی

یکی از عجیب‌ترین سخنرانی‌های او در بحبوحه حوادث پس از انتخابات سال 88 در مراسم شب قدر در مسجد ارک بود که مدعی شده بود: «100 نفر دختر و پسر را به استخری از مشروب برده‌اند و پس از زنا و مصرف مواد مخدر به میان جمعیت آمده‌اند و زده‌اند و کشته‌اند». او در همین مراسم از حاضران خواسته بود برای پایان یافتن حوادث، مرگ میرحسین موسوی، مهدی کروبی، سیدمحمد خاتمی و آیت‌الله هاشمی رفسنجانی را که از آنها با عنوان «سران فتنه» نام برده بود، از خدا بخواهند.

منصور ارضی بارها برای آیت‌الله هاشمی رفسنجانی آرزوی مرگ کرده بود. او در یکی دیگر از مداحی‌های خود در مسجد ارک در سال 92 هاشمی رفسنجانی را «کفتار پیر» نامیده و اظهار امیدواری کرده بود: «ان شاء الله خداوند خبر مرگش را برساند».

**صدور فراخوان برای قتل مشایی

او در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد، از حامیان اصلی رئیس دولت نهم و دهم بود؛ اما با فاصله گرفتن اصولگرایان از احمدی‌نژاد، ارضی نیز به جمع مخالفان پیوست و در خط مقدم حمله به احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی قرار گرفت. او در یکی از مداحی‌های خود مشایی را با سلمان رشدی مقایسه کرد و در مسجد ارک تهران برای قتل او فراخوان صادر کرد. او گفته بود: «هر کس مشایی را بکشد، پول خون‌اش را من می‌دهم».

**مقایسه محمدباقر قالیباف با عمرسعد

«حاج منصور» گرچه به اصولگرایان تعلق خاطر دارد؛ اما چهره‌های سیاسی این جناح نیز از توهین و ناسزاهای او در امان نبوده‌اند. یکی از این موارد به انتقادات شدید او به محمدباقر قالیباف در مراسم دعای عرفه حسینیه صنف لباس‌فروشان تهران در آذر سال 86 مربوط می‌شود. او در این مراسم خطاب به قالیباف گفته بود: «در عین حال که ابن سعد را لعن می‌کنیم، باید ابن سعدهای زمان را نیز بشناسیم. آن ملعون در مقابل فرمایش حضرت ابا عبدالله الحسین که در قبال کشتن من به گندم ری هم نمی‌رسی با تمسخر گفت که اگر به گندمش نمی‌رسم به جوی طویله‌های آن که می‌رسم. برخی از ابن سعدهای زمان ما هم همین گونه‌اند وهر طوری‌که شده قصد دارند گوشه‌ای را اشغال کنند و حالا اگر به گندم ریاست جمهوری نرسیده‌اند، جوی فلان سازمان و شهرداری و مدیرکلی هم برایشان کافی است..

**توهین به نماینده روحانی مجلس

ارضی که به رسم نانوشته‌ای در روز عرفه به یکی از مسئولان یا چهره های سیاسی حمله می کند دو سال پیش نیز در سخنان خود در جریان دعای عرفه احمد مازنی، نماینده روحانی مجلس را نواخته بود. ارضی در واکنش به اظهارات نماینده تهران درباره کنسرت گفته بود: «مرتیکه پ.. در لباس روحانیت این حرف را زده است و نماینده فرهنگی آن مجلس خراب‌شده هم هست!»

**دعوت از «حزب الله» برای اعتراض

او همچنین در واکنش به برگزاری بازی فوتبال ایران و کره در سال 95 که مصادف با تاسوعای حسینی شده بود «حزب الله» را به اعتراض دعوت کرده و گفته بود: «بمیرند آنهایی که هر غلطی که بخواهند بر زبان جاری می‌کنند. از بس که حرام خورده‌اند، الان هم می‌خواهند شب تاسوعا جوان‌ها را بکشانند؛ میدان کربلا را رها کنید، بیایید میدان بازی! نقشه‌ها زیاد است. شما مردم باید بیدار باشید. شما هر کدام اعتراض کنید، آرام‌آرام می‌فهمند. دنبال درگیری هستند. اگر حزب‌الله خشمگین شود، همه‌شان را نابود می‌کند.»

**آزادی توهین و تهدید برای «حاج منصور»

منصور ارضی درحالی طی سال‌های متمادی بدون لکنت زبان به هر که مخالف تفکرات اوست، توهین می‌کند، ناسزا می‌گوید و حتی آرزوی مرگ می‌کند که طبق قانون اهانت به شخصیت‌های نظام، جرم محسوب شده و تبعات قانونی دارد. علاوه بر این تهدید به قتل نیز در تمام قوانین کیفری دنیا از جمله قانون مجازات اسلامی ایران، جرم دانسته می‌شود. با این تفاسیر باید دید آزادی «حاج منصور» برای توهین، تخریب و تهدید مسئولان به قتل تا کجا ادامه خواهد داشت؟!

 

بخش سایت‌خوان، صرفا بازتاب‌دهنده اخبار رسانه‌های رسمی کشور است.