مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه که برای دیدار با همتای روس خود به مسکو سفر کرده است گفت: وضعیت سوریه نیازمند افزایش همکاری‌های روسیه، ترکیه و ایران است.

وی افزود: توقف درگیری‌ها در ادلب مهم است. نیروهای امنیتی و نظامی ما در این خصوص دیدارها و مذاکرات خود را ادامه خواهند داد. روسیه همکار استراتژیک ماست.

چاووش اوغلو با اشاره به دیدار مقامات روسیه، ترکیه و ایران در تهران در ادامه روند سوچی و آستانه گفت: مذاکرات طرفین در خصوص سوریه ادامه داشته و باید دنبال شود.

وزیر خارجه ترکیه درباره عملیات ادلب از سوی ارتش سوریه نیز اظهار داشت: راه حل نظامی در ادلب موجب مصیبت است. در تلاش هستیم تا راه حلی به جای حمله به ادلب پیدا کنیم زیرا برای از بین بردن برخی گروه‌های افراطی حمله کرده به این منطقه موجب کشته شدن صدها هزار نفر و آوارگی مجدد سه و نیم میلیون نفر خواهد شد.

چاووش اوغلو همچنین در خصوص روابط روسیه و ترکیه با اشاره به دیدارها و مذاکرات زیاد رهبران دو کشور اظهار داشت: این روابط و دوستی باعث حسادت برخی کشورها شده است. ما روابط اقتصادی خود رو توسعه خواهیم داد و در خصوص منطقه نیز همکاری‌های ما افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: روابط ما در حوزه کشاورزی، انرژی، صنایع دفاعی و توریسم در حال افزایش و توسعه است.