وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که به دلیل نقش ادعایی مسکو در حمله شیمیایی به یک جاسوس دوجانبه در سالزبری انگلیس، روسیه را تحریم می‌کند.

اواسط اسفند ماه گذشته بود که «سرگئی اسکریپال» جاسوس دوجانبه روس که سال ۲۰۱۰ طی یک برنامه تبادل زندانی از زندان‌های روسیه خلاص و راهی انگلیس شده بود، در خیابان مورد حمله شیمیایی با عامل اعصاب «نوویچوک» قرار گرفت.

انگلیس سریعاً انگشت اتهام را به سمت روسیه گرفت و در پاسخ، ۲۳ دیپلمات روس را اخراج کرد. برخی دیگر از کشورهای غربی و آمریکا هم اقدام مشابهی انجام دادند. روسیه این اتهام را قبول ندارد.

روس‌ها بارها برای انجام تحقیقات مشترک با انگلیس، اعلام آمادگی کرده‌اند اما انگلیس که اصرار به مقصر بودن دستگاه‌های امنیتی روسیه دارد، تاکنون اجازه انجام چنین تحقیقاتی را نداده است.

حالا هم آمریکایی‌ها که پیش از این بر سر الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه، تحریم‌های مواد غذایی را علیه مسکو اعمال کرده بودند، در ادامه واکنش به ماجرای اسکریپال، تحریم‌های جدیدی را اعلام کرده‌اند.

آنطور که «ان. بی. سی. نیوز» خبر داده، تحریم‌های جدید آمریکا، صادرات «اقلام حساس امنیت ملی» به روسیه از جمله دستگاه‌های الکترونیک و تجهیزات تست و تنظیم دستگاه‌های اویونیک را شامل می‌شود.