نگرانی مردم از وضعیت این روزهای اقتصاد کشور کم بود، تبعات درگیری های خیابانی هم به آن اضافه شد. در حالی که مردم خواهان بازگشت آرامش به بازار متلاطم هستند، برخی رفتارهای نسنجیده به التهاب این روزهای خیابان ها می افزاید.

طی دو روز گذشته کسبه مختلف بازار تهران از جمله بازار موبایل و بازار بزرگ، کرکره مغازه های خود را پایین کشیدند تا به این ترتیب نسبت به التهاب نرخ سکه و ارز اعتراض کنند. 

همزمان با بسته شدن فروشگاه ها، عوامل انتظامی و امنیتی برای حفظ امنیت وارد بازار شدند. طولی نکشید که صدای شعارهای مختلف در کوچه پس کوچه های بازار بلند شد و فیلم و تصاویر این اعتراض ها به سرعت در نقاط مختلف ایران و جهان انتشار یافت.

این اولین بار نیست که خیابان های تهران ناآرامی را تجربه می کند. اما کم نیستند مواردی که این اعتراض ها با التهاب و درگیری همراه شده اند. 

هرچند که در مواردی عوامل از پیش سازماندهی شده برای ملتهب کردن یک اعتصاب و اعتراض وارد عمل می شوند، اما هستند مواقعی هم که یک برخورد نابجا از سوی مسئولین امر و عوامل انتظامی صحنه اعتراض را ملتهب تر می کند. 

در روزهای گذشته که مردم ناراحت و نگران از وضعیت بازار بودند، تصاویر و فیلم هایی از بازار تهران منتشر شد که بر اساس آن ها برخی از عوامل انتظامی به اموال مردم خسارت وارد می کنند. طبق این تصاویر برخی سربازان در مقابل مغازه ها و پاساژهای بسته ردیف شده اند و با باتوم بر در این املاک خصوصی می کوبند. همچنین فیلمی از به آتش کشیده شدن موتور سیکلت یک پیک موتوری منتشر شده است. 

هنوز هیچ منبع رسمی درباره این تصاویر سخن نگفته و صحت و زمان آنها را تأیید نکرده است. این اتفاقات در حالی است که چندی پیش نحوه برخورد عوامل انتظامی گشت ارشاد با چند خانم در تهران، حاشیه های زیادی به همراه داشت و بسیاری این اتفاق را خدشه ای بر حقوق شهروندی خواندند.

علی مطهری نائب رئیس مجلس شورای اسلامی در باره این تصاویر در گفت وگو با ایرنا می گوید: « این تصاویر را من هم فقط در فضای مجازی دیده ام و نمی دانم که این تصاویر صحت دارد یا نه ولی به هر حال باید پیگیری شود که آیا این فیلم ها و تصاویر صحت دارد یا خیر و اگر صحت دارد باید مسئولین نیروی انتظامی در این باره توضیح دهند.»

برخی دیگر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در این باره در پاسخ به پرس و جوی خبرنگار ایرنا، ترجیح دادند اظهار نظر نکنند و گفتند که در این باره تحقیق می کنند. 

یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در گفت وگو با ایرنا تأکید می کند که او هم این تصاویر و فیلم ها را دیده است و در نظر دارد درباره آن تحقیق کند ولی قضاوت و موضع گیری شتاب زده نداشته باشد. 

این تصاویر طی روزهای گذشته بهانه ای برای رسانه های خارجی شده است تا با دمیدن در بوق ناامیدی هم به نگرانی مردم بیافزایند و هم التهاب اعتراضات را بیشتر کنند. تجربه نشان می دهد که افزودن به نگرانی و ناراحتی مردم با برخوردهای نامناسب و غیر کارشناسی نه تنها مشکلی را حل نمی کند بلکه به عمیق تر شده نگرانی ها می افزاید.